Három természetvédelmi részprogram megvalósítására használhat fel 1,2 milliárd forint uniós forrást a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP): a projektek jövő tavasszal indulnak és várhatóan két év múlva fejezik be azokat - mondta Szilágyi Gábor, a HNP természetvédelmi osztályának vezetője az MTI-Ecónak. A kétéves program keretében 23 kilométernyi távvezetéket váltanak fel földkábellel, 50 kilométeren védőkerítést építenek ki a 33-as főút mentén. A másik két részprogrammal élőhely-rekonstrukciós fejlesztéseket valósítanak meg, és a vizes élőhelyek megőrzésével a haltermelés jövőjét kívánják biztosítani - ismertette Szilágyi Gábor. Utóbbira 210 millió forintot költhetnek. A nemzeti park az élőhely-rekonstrukciós fejlesztésekre 550 milliót költhet, amiből komplex tájrehabilitációt valósítanak meg. Ennek keretében mintegy 300 kilométer használaton kívüli gát- és csatornarendszert számolnak fel, továbbá Európa vízimadarakban egyik leggazdagabb élőhelye, a Hortobágy-Öregtavak rekonstrukcióját is elkezdik. A három alprogram előkészítésére eddig mintegy 55 millió forintot költöttek.
