Egyelőre alig van mozgás a gabonapiacon, bár az utóbbi hetekben a világpiac hatására nálunk is elindult fölfelé a tőzsdei ár. Bár kereslet ugyan több terméknél is van, a kínálat a magasabb terményárakban bízó termelők kivárása miatt korlátozott, ebbe a hagyományosan gyengébb decemberi forgalom is belejátszik. Nincs kínálati piac egyik terménynél sem - mondta a Napinak Pótsa Zsófia a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetségének főtitkára. A kereskedők arra számítottak, hogy búzát, kukoricát és napraforgót is termelők és raktározók esetében az alacsonyabb árakon bevásárolhatnak, ám e várakozás nem teljesült. Ennek fő oka a területalapú támogatások előrehozott kifizetése lehet, mivel ez csökkentette a termelők likviditásigényét, csökkent az eladási nyomás is, raktárkapacitás pedig van.
A kukoricánál a vártnál kisebb amerikai és európai termés hatása már látszik a kereslet élénkülésében, de az árakat ennél jobban húzza a drága kőolaj. Az elmúlt egy hónapban a hazai felvásárlási árak is emelkedtek: a betakarításkori tonnánként 20 ezer forintos árhoz képest már 29-30 ezerért kereskednek - mondta a Napi érdeklődésére Petőházi Tamás, a Magyar Gabonatermelők Szövetségének titkára. Jelenleg kisebb tételekben ugyan, de folyamatos az export Olaszország és Románia felé. Nagyobb érdeklődésre és mennyiségekre kötött ügyletekre azonban csak január közepétől számítanak a termelők és a kereskedők. Előbbiek továbbra is bíznak a jövő évi folyamatos, bár kisebb ütemű áremelkedésben. Nem is alaptalanul, hiszen volt már példa idén is 2010. májusi szállításra 34 ezer forinton kötött ügyletre is. Egy jelentősebb forinterősödés, 250-260 forintos euró komolyan rontaná a jövedelmezőséget.
A kőolaj drágulása a napraforgónál és a repcénél már látványosabb változást hozott a magyar piacon. Az utóbbi hetekben a napraforgó tonnájáért már 65-70 ezer forintot adtak, ez 20 ezerrel haladja meg a betakarításkori árat. Mivel azonban mindkét terméket javarészt termeltetési szerződések révén állítják elő és a gazdálkodók többnyire terményben fizetik az alapanyag és növényvédő szer árát, ez a növekedés főként az integrátorok és a kereskedők jövedelmezőségét javította. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai szerint november végére az idei termés 70 százalékát már felvásárolták a termelőktől. Jövőre további drágulás várható, a napraforgó tonnánkénti ára elérheti a 75-80 ezer forintot is, míg a repcénél a 80-85 ezret - véli Szabó János, a Budapest Bank agrárszakértője.(Mindkét termény ára így is jelentősen elmarad a 2008-as rekordoktól, a tonnánkénti 100 ezer forint fölötti szinttől.)
A búzapiac egyértelműen pang: az európai, orosz, ukrán bőséges termés és a korlátozott hazai vásárlások miatt alig van kereslet, az árak is nyomottak, a termelők is kivárnak. Sem az állami felvásárlás, sem a búzaintervenció nem mozgatta meg érdemben a piacot - előbbi lényegében eredménytelenül zárult a 24,5 ezer forintos vételi ajánlat miatt, de a 101 eurós uniós felvásárlási ár sem generált jelentősebb termelői érdeklődést, nagyjából 50 ezer tonna körül alakul a felajánlott búzamennyiség.(Árpából már 100 ezer tonna fölött alakulnak az intervenciós fölajánlások.)
A hazai malmokat sem ösztönzi most semmi a nagyobb tételű vásárlásokra. Egyrészt a hazai kereskedelmi láncok közös beszerzési megállapodásai miatt koncentrálódott a piac, nagyobb mennyiségekre szólnak a liszttenderek, ahol csak a nagyobb malmok tudnak elindulni, azoknak nem szükséges előre készletezniük. Másrészt egyelőre nincs kilátásban olyan búzaár-emelkedés, amely miatt be kellene vállalniuk a raktározási költségeket is.
