BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többszörösen túligényelték az agrárkár-enyhítési alapot

2009. december 9. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdálkodók által benyújtott kárenyhítési kérelmek összege hat-hétszerese az Agrárkár-enyhítési alap termelői és kormányzati befizetésekből összeadódó ötmilliárd forintos keretének - mondta a Napi érdeklődésére Gráf József mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter. Ha az összes igény jogos, és teljesítenék, akkor ez a keret mindössze az igények 15 százalékát fedezné. Egyelőre még vizsgálják a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szakemberei a benyújtott kérelmek jogosságát, mivel idén is akadt olyan, akinél vitatható, hogy a tavaszi aszály vagy később a jégverések miatt jelentkezett volna terméskiesés, de sokszor a terméskiesés valódi nagyságával kapcsolatban is fölmerülnek kérdések. Gráf szerint a valóban teljesíthető igény kevesebb lesz majd, de várhatóan még így is meghaladja az alap rendelkezésére álló forrásokat.

Szó van róla, hogy a kormány a hozzájárulást esetleg növelné, így remélhetőleg a jövő hét közepére sikerül megnyugtatóan rendezni a helyzetet - tette hozzá Gráf József.
Amennyiben az Alkotmánybíróság még viszonylag időben, 2010 elején dönt az egységes gazdaságtámogatási rendszerről, és az kedvező, akkor az jövőre még bevezethető - mondta a Napi érdeklődésére az agrárminiszter. Ha erre nem kerül sor, több ágazat - a dohány- és cukorrépa-termesztés mellett a húsmarha- és kiskérődzőtartás - nehéz helyzetbe, több tízezer munkahely pedig veszélybe kerül, a tárca 2010 költségvetése ugyanis alig enged mozgásteret a termelők kompenzációja érdekében.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet