BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kampányízű miniszteri meghallgatás

2009. december 8. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mezőgazdaság az évtized legjobb eredményét hozó 2008-as évet követően az idén várhatóan csak a tavalyi nyereség felét éri el - mondta Gráf József mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtti, az ágazat 2009-es tevékenységéről szóló meghallgatásakor. Szavai szerint az elmúlt évben ugyanis mintegy 2000 milliárd forint ágazati kibocsátás mellett átlagosan 10 százalék körüli nyereség képződött: a kettős könyvvitelt vezető vállalkozások összesen több mint 78 milliárd forint nyereséget értek el, és nagyjából ugyanennyire tehető a szektor egyéb szereplőinek eredménye is.

A meghallgatás már a választási kampány jegyében zajlott: a miniszter elmúlt ötéves teljesítményét többnyire méltató kormánypárti képviselők tompították az ellenzéki képviselők kritikusabb észrevételeit. Gráf ezekre azt mondta, hogy a megbízatása alatt végig a szakmaiságra törekedett, bizonyos tevékenységek, hatáskörök - mint a támogatások kifizetése - pedig az uniós elvárások és szokások miatt kaptak függetlenséget. Ezután a nyugdíjba vonulását is bejelentette.

A szakmaiság szerinte az ÚMVP agrártámogatásainak elosztásán is látszik, mivel elsőként a versenyképes mezőgazdaság alapjait megteremtő beruházási jogcímeket hirdették meg. Így a következő két-három évben a megvalósuló beruházásoknak köszönhetően az unió legmodernebb állattartó telepein kezdődhet meg a termelés, ami várhatóan ismét az állatlétszámok növekedéséhez vezet. Azt a miniszter is elismerte, hogy az utóbbi években az alapanyag-termelés és -export vált a leghangsúlyosabbá, azonban szerinte nem lebecsülendő az ebből származó tavalyi hatmilliárd eurós bevétel, ami várhatóan 2009-ben is hasonló nagyságrendű lesz.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet