Jövőre nemcsak többet fordít a kormány a közcélú és a közfoglalkoztatásra, de a hagyományos, országos közmunkaprogramokra is több jut. Az idei 9,3 milliárd forinttal szemben - a szakmai programok önerejét is beleszámolva - mintegy 15 milliárd forint jut majd előreláthatólag 25 ezer közmunkás foglalkoztatására - jelentette be Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára. Ezek közé tartozik az öt hónapos tél-tavaszi önkormányzati közmunkaprogram, amelyre hatmilliárd forintot különítettek el, valamint a vasúti kivételével a szakmai programok, mint az erdészeti, az ár- és belvízvédelmi. Az önkormányzati program elbírálásakor a keret felét a leghátrányosabb helyzetű, negyedét a hátrányos helyzetű kistérségekben költhetik el a helyhatóságok, de az is feltétel, hogy a közmunkások legalább fele rátos, vagyis rendelkezésre állási támogatásra jogosult legyen.
A kórházi közmunkaprogram idei maradványkeretét, mintegy 600 millió forintot még decemberben újrapályázhatnak az intézmények, a kilenc hónapos program várhatóan márciusban kezdődik. Emellett egy új, csak romáknak szóló, hárommilliárd forintos program is indul, amelynek keretében elsősorban a roma fiatalokat próbálják bevonni a munka világába. A részvétel önkéntes nyilatkozaton alapul, és egyebek között a nyugdíjbiztosító papírjainak digitalizálására, romatelepek rendbetételére és árvízvédelmi munkákra jelentkezhetnek az érintettek.
