A normál működéstől egyelőre még messze van, mindenesetre kezdi az élénkülés jeleit mutatni a hazai gabonapiac. Az elmúlt hetekben kezdtek feltünedezni az első vevők, legutóbb pedig már 30 ezer forint fölötti búza- és kukorica-árajánlatról hallottunk a Duna mentén idei szállításra - mondja Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Szavai szerint a 30 ezer forint körüli átlagár mindkét termény esetében fedezné a termelők önköltségét, legalábbis az aszály által kevésbé sújtott vidékeken. Az étkezési búza termelői ára lényegében a betakarítás óta nem változott, átlagosan 26-30 ezer forint körül mozog tonnánként, és az elmúlt hetek óvatos növekedése ellenére még mindig mintegy 20 százalékkal marad el az elmúlt év őszével összevetve. A takarmánykukorica termelői ára azonban folyamatosan emelkedik.
A piac élénkülésében elsősorban a nemzetközi hatások érződnek, de természetesen az állami felvásárlás megindulásának és az uniós búzaintervenciós időszak megnyitásának is szerepe van. Az állami tulajdonban lévő TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft. mintegy 200 ezer tonnás felvásárlásáról még októberben döntött a kormány. A termelők legfeljebb háromezer tonnát ajánlhatnak fel megvételre mintegy 24,5 ezer forintos tonnánkénti áron. A termelők egy része ugyan túl hosszúnak ítéli azt az időszakot, mire a pénzéhez jut, mindenesetre a kisebb gazdálkodóknak ez is segítség lehet.
Az uniós búzaintervencióra november elsejétől lehet felajánlásokat tenni, az aktuális hónap első napján érvényes forint-euró árfolyamon számolt tonnánkénti 101 eurós áron. Egyelőre nincsenek pontos információink arról, hogy mekkora lehet az intervencióra felajánlott termény mennyisége, de az bizonyos, hogy a piac jelenlegi állapotában a termelői döntéseket érdemben befolyásolhatja, van-e intervenciós raktár a közelben, mert akkor nagyobb valószínűséggel választják az alacsonyabb, de biztosabb bevételt - mondta Vancsura. Az elmúlt hetekben a repce és napraforgó árában is tapasztalható némi emelkedés: előbbiért 65-70 ezer, utóbbiért pedig 61 ezer forintot kínáltak a BÉT jegyzései szerint. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a napraforgómag iránt továbbra is élénk a kereslet, novemberben a forgalom megközelítheti az októberit (219 ezer tonna). Az elmúlt két és fél hónapban az idei napraforgótermés 70 százalékát már felvásárolták.
