Alkotmányellenes a fővárosi parkolás jelenlegi szabályozása: amennyiben jövő év június 30-áig nem alkotják meg az új, jogállami rendelkezéseket, ingyenessé válik a parkolás Budapesten - mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab). A testület megállapította azt is, hogy az országgyűlés mulasztásos alkotmánysértést követett el, mert hiányosan szabályozta a közútkezelő jogait gyakorló helyi önkormányzatok, illetve a fővárosi közgyűlés rendeletalkotási jogkörét. Az MTI által idézett határozat indoklása szerint a jelenlegi törvényi felhatalmazás keretek nélküli, önkényes jogalkotási lehetőséget biztosít a fővárosi közgyűlés számára a parkolással kapcsolatban. A jelenlegi szabályozás ugyan szerződéses viszonynak tekinti a jármű közúti várakozását, de eközben a díjszabásban és a pótdíjazásban gazdaságilag érdekelt közgyűlés minden korlátozás nélkül állapíthatja meg a parkolás ellenértékét és a büntetés mértékét. Az Ab jövő év június 30-áig adott határidőt a jogalkotóknak az alkotmánysértések orvoslására.
A Parking Kft. üdvözli az Ab döntését, ami az ország valamennyi megyei jogú városának önkormányzatát érinti - mondta a Napinak a cég ügyvezető igazgatója. Gyarmati Zoltán szerint arra van szükség, hogy az érintett önkormányzatok azonnal kezdjék meg az egyeztetéseket az országgyűléssel a szükséges törvénymódosításokról. A fővárosi parkolási rendelet alapjául szolgáló stratégiai javaslatot előkészítő cég vezetője hozzátette: a törvénymódosítás és a helyzet rendezésének elmulasztása soha nem látott közlekedési káoszhoz vezethetne. Rómában - emlékeztet Gyarmati - tavaly a hirtelen ingyenessé vált parkolás hatályba lépése után hat nappal maga a lakosság követelte ki a fizetős rendszer visszaállítását.
