Oroszország energiaellátási hatékonyságának fejlesztése érdekében Moszkva garanciákat és konstruktív hozzáállást vár az Európai Uniótól - fogalmazott Alekszandr Babakov, az orosz állami duma elnökhelyettese Budapesten. A Constellation energiaintézet és a varsói Keleti Intézet által megrendezett IV. Energia Fórumon Babakov jelezte: Oroszország kész átengedni a tranzitvezetékek felügyeletét egy nemzetközi konzorciumnak. A duma elnökhelyettese szerint Moszkva kellően konstruktív az európai energiaproblémák megoldásában és akár kompromisszumokra is hajlandó, az EU-nak azonban garantálnia kell, hogy továbbra is vevője marad az orosz energiának. Mirek Topolánek, Csehország volt miniszterelnöke az unió energiafüggésének csökkentéséről szólva kifejtette: az új gázvezetékek rövid és középtávú megoldásaival szemben a nukleáris energia az elkövetkező ötven esztendőben biztonságot jelentene. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint az unió függő helyzete tovább nőhet, mivel a jelenlegi 50-ről hamarosan 70 százalékra emelkedik az energiaimport-igény, miközben a közösségnek nincs egységes és versenyképes energiapiaca, s nincs közös energiapolitikája sem. Orbán szerint Magyarországnak az energiahatékonyság növelése mellett ki kellene használnia a zöld energiaforrások, valamint az atomenergia lehetőségeit is.
