BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több közmunkaprogram indulhat még az idén

2009. november 12. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év végéig még több állami közmunkaprogram indulhat el - mondta a Napi érdeklődésére Sándor László, a Közmunka Tanács elnöke. Az óvatos fogalmazást a "hagyományos", önkormányzati téli-tavaszi közmunkaprogram esetében az indokolja, hogy a költségvetési törvény végszavazásáig még módosulhat a közfoglalkoztatásra szánt keret nagysága. Mindenesetre már gőzerővel folyik a jövő évi programok előkészítése, hogy pozitív döntés esetén azok gyorsan meghirdethetők legyenek. Egyelőre csak a miniszterelnök ígéretét bírjuk, hogy a jövő évi keret jelentős lesz, amiből több új, köztük egy speciális roma közmunkaprogram indulhat - mondta az elnök.
Az is a büdzsé véglegesítésétől függ, hogy az Út a munkához program forrásainak mekkora része kerülhet át a Közmunka Tanács kezelésébe jövőre. Az ugyanis már az idén kiderült, hogy egyes régiókban jóval több a dolgozni tudó és akaró rendszeres szociális segélyezett (rszs) vagy egyéb közcélú foglalkoztatásba bevonható munkavállaló, mint amennyi munkaalkalmat biztosítani tudnak az önkormányzatok. Egy törvénymódosítás ezért lehetővé tenné, hogy a közfoglalkoztatás szervezésébe a Közmunka Tanács és a regionális munkaügyi központok is bekapcsolódhassanak, ami lényegében azt jelentené, hogy a finanszírozásra szánt összeg egy részét is felhasználhatnák. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium emellett az rszs-ek és rendelkezésre állási támogatásban (rát) részesülők versenyszférabeli foglalkoztatása érdekében lehetővé tenné, hogy a munkaadó megkaphassa a rát egy részét munkabér-támogatásként.
Az év végén biztosan újra meghirdeti a Közmunka Tanács a kórházi közmunkaprogramot, amely az idei év újdonságaként a krónikus ápolóhiányon igyekezett segíteni. Az eredetileg ezer dolgozó foglalkoztatásának támogatására egymilliárd forinttal elindított program lehetőségeivel jobbára csak a vidéki kórházak éltek, és mindössze 40 százalékát kötötték le a rendelkezésre álló keretnek. A munka melletti képzéssel kombinált közmunka keretében betanított ápolói, illetve gyakorló ápolói képzésben vehettek részt a foglalkoztatottak, ennek költségeit szintén térítette a program. A 334 kórházi közmunkásból 215-en vettek részt a képzéseken, közülük 153-an végzik jelenleg is az ápolói tanfolyamot. Mivel utóbbi tovább tart, mint a támogatott foglalkoztatás ideje, ezért a hátralévő időre az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány biztosítja a szükséges bértámogatást. A 32 részt vevő kórház a Közmunka Tanács felmérése szerint elégedett a közmunkások munkabírásával, tanulmányi előrehaladásukkal. Az újra meghirdetett programban az idei keret megmaradt 600 millió forintos részét és a kapcsolódó képzési támogatást hasznosítanák. Reméljük, hogy most nagyobb lesz az érdeklődés - tette hozzá Sándor László -, és azok az intézmények is kedvet kapnak a részvételhez, amelyek az első körből kimaradtak.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet