Októberben alapvetően a várakozásoknak megfelelően alakultak az államháztartás bevételi számai - mondta Katona Tamás pénzügyi államtitkár a tárca tegnapi sajtótájékoztatóján. A kiadási oldalon a költségvetési intézmények szigorúan gazdálkodtak, ennek köszönhető a szokatlan októberi többlet - még ha az csupán 11,5 milliárd forint volt is, így a tízhavi hiány 1047,7 milliárd forintra csökkent, ami a GDP négy százaléka. Az államtitkár szerint a költségvetésen nincs olyan nyomás, amely veszélyeztetné a kiadási oldalt, így teljesíthetőnek tűnik a megcélzott 3,9 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű hiány. Az Európai Bizottság magasabb hiányprognózisa azzal számol, hogy az év végén - az előző évekhez hasonlóan - megnőnek a költségvetési szervek kiadásai, ám Katona szerint ezt megakadályozza az idén bevezetett kincstárnoki rendszer.
A PM jelezte, a tegnap megjelent árindex fényében sem módosítja a bevételi számokat, de a kiadásokat sem, ám a piacot követve a szaktárca is 4,5 százalékról 4,3-re csökkentette idei inflációs várakozását.
A november a korábbi évekhez hasonlóan várhatóan deficites lesz, ám decemberre jelentős többletet vár a pénzügyi tárca, így a hiány 992 milliárd forintra csökkenhet - tette hozzá az államtitkár. E tekintetben a legnagyobb kockázatot a társasági adóbevételek esetleges elmaradása jelenti. Élnek ugyanis a vállalkozások a társasági adóelőleg-mérséklés lehetőségével: októberben 25,1 milliárd forintnyi bevétele származott a kincstárnak, ami 14,3 milliárd forinttal, 36 százalékkal alacsonyabb a tavalyi befizetésnél. Az év egészében a tárca 418 milliárd forintos társasági adóbevétellel számol a tavalyi 487 milliárd forint után. A PM szakértői azt várják, hogy decemberben a 418 milliárdos tervezett szintre feltöltik a társasági adóbefizetéseket az októberi 233 milliárd forintról.
