Ugyan eredménytelenül zárult tegnap is az öt reprezentatív vasutas-szakszervezet és a kormány kollektív munkaügyi vitában kezdeményezett, főként foglalkoztatási kérdéseket érintő egyeztetése, de a szakszervezetek egyelőre inkább a tárgyalások mellett teszik le a voksukat. A Vasutasok Szakszervezete, a Mozdonyvezetők Szakszervezete, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete, a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete azért kezdeményezett közösen kollektív munkaügyi vitát, mert elutasítják, hogy a kormány jövőre 40 milliárd forinttal csökkentse a vasút finanszírozását, ellenzik a mellékvonalak forgalmának szüneteltetését és a cég újabb átszervezését.
A szakszervezetek szerint egyelőre az egyik legfontosabb eredmény, hogy folynak a tárgyalások, és most már érzésük szerint valóban érdemi egyeztetések következnek - amit persze aligha segít elő, ha a MÁV vezérigazgatója félórás késéssel, vagy ha a korábbiakhoz hasonlóan nem kidolgozott vagy teljesen elfogadhatatlan javaslatokkal érkezik. Ahogyan az sem, hogy eddig sem a MÁV-csoport, sem a kormány nem tudott még konkrét számot mondani arról, hogy a cégcsoportnál hány dolgozót érinthet a változás - mondta a Napi érdeklődésére Simon Dezső, a Vasutasok Szakszervezetének elnöke. Reményeik szerint a cégcsoportnál ma és holnap zajló egyeztetéseken választ kapnak erre a kérdésre is, ahogyan arra is, hogy az érintett dolgozók közül hányan jogosultak esetleg korengedményes nyugdíjra, hányukat tudják áthelyezni, hányan kaphatnak a cégcsoporton belüli vagy kívüli átképzést, és ezen lehetséges intézkedések közül mit és miből hajlandó finanszírozni a MÁV-csoport. Egyelőre meglehetősen távol van a felek becslése az érintett létszámról: a VSZ szerint a megszűnő mellékvonalakon közvetlenül és emiatt közvetve, például a járműjavításban dolgozókkal együtt mintegy háromezer alkalmazottról lehet szó, ezzel szemben a MÁV-vezetés becslése szerint ezernél is kevesebb munkavállalóról. Bár a kormányszóvivő többször is megerősítette, hogy nem lesznek leépítések, az érdekképviseletek szeretnének erre írásos garanciát is - tette hozzá Simon.
Borsik János, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének ügyvezető alelnöke szerint van esély a megegyezésre a cégekkel, és ebből kialakulhat egy a kormánnyal kötendő keretmegállapodás is. A mozdonyvezetők esetében - mivel korábban kezdődtek a tárgyalások - már konkrétumok is szóba kerültek. Eddig 131 mozdonyvezető szerződött a MÁV Trakcióval a korengedményes nyugdíjazásáról, ami mintegy százmilliós fizetési kötelezettséget jelent a cégnek a társadalombiztosítás felé. További 250-300 dolgozó további foglalkoztatásáról, esetleges átképzéséről pedig már készül a megállapodástervezet, és bíznak abban, hogy a cég mielőbb elő tudja teremteni az ehhez szükséges forrásokat. Az idő azonban szorít, és decemberig tanácsos lenne megállapodásra jutni, mert a hónap közepétől életbe lép az új menetrend, amelyben már nem szerepelnek a szárnyvonalak eddigi járatai - hívta fel a figyelmet Simon Dezső. Szerinte ha nem sikerül megállapodniuk, akkor az öt szakszervezet közösen dönt majd a további lépésekről, az esetleges szakszervezeti kényszerítő eszközök alkalmazásáról.
