BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minimális többlet az államháztartásban

2009. november 5. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Minimális, 11,5 milliárd forintos többlettel gazdálkodott az államháztartás októberben. Ez kellemes meglepetés, hiszen az elmúlt években rendre deficites volt a tizedik hónap. A Pénzügyminisztérium gyorsjelentése szerint a központi költségvetésben jelentős, 61,7 milliárd forintos többlet keletkezett, amelyet az elkülönített állami alapok 8,5 milliárdos, valamint a tb-alapok 41,7 milliárd forintos deficitje csökkentett. Október végéig az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - egyenlege 1047,7 milliárd forintos deficittel zárt. Ez GDP-arányosan 4 százalékot tesz ki, vagyis a tízhavi hiány még mindig meghaladja a 992,4 milliárd forintos éves tervet. Az év hátralévő két hónapjában tehát mintegy hatvanmilliárd forintnyi bevételi többletet kell felhalmozni az államháztartásnak, hogy teljesüljön a 3,9 százalékos hiánycél.
Ezt a szcenáriót segíti, hogy az idén már nem lesz 13. havi kifizetés. A december ráadásul hosszú évekre visszatekintve szufficites hónap, a társasági adó feltöltése ugyanis ebben a hónapban történik, de az év végi bónuszoknak köszönhetően korábban az szja- és a tb-befizetések is megnőttek. Utóbbira azonban az idén aligha kerül sor, a társasági adóbefizetések pedig bizonytalanok. Ugyanakkor a kockázatokat ellensúlyozza az egyensúlyi tartalék 78 milliárd forintja, illetve az általános tartalék még meglevő 20 milliárd forintja, vagyis akár százmilliárdos adókiesés esetén is megmarad annak az esélye, hogy a tervezett szint körül alakuljon a hiány.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet