A termelők szerint - bár bizonyítani nem tudják - egyértelműen gazdasági célok állnak a Négy Mancs osztrák szervezetének újabb lejárató kampánya mögött. Állat- és fogyasztóvédő szervezetek bírálják az osztrák kereskedelmet, amiért dömpingáron "vitatott minőségű" magyar libahúst forgalmaz - idézi az MTI-Eco a Wirtschaftsblatt tegnapi cikkét. Ennek egyetlen célja van, hogy az előző kampány által már megroppantott, egyébként pedig a baromfiipar legjövedelmezőbb ágának számító magyar kacsa- és lúdtermelést olcsón lehessen felvásárolni - mondta a Napinak Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Szavai szerint a terméktanács nem elég tőkeerős ahhoz, hogy külföldön pereskedjen, ezért a kormány határozott fellépését várják az ügyben.
Szeretnénk, ha az agrárkormányzat és az állat-egészségügyi hatóságok felvennék a diplomáciai kapcsolatot az osztrák társszervezetekkel és elérnék, hogy az osztrák hatóságok állítsák meg a bizonyítékok nélküli rágalomhadjáratot - mondta Bárány László. Mára kértek meghallgatást Gráf József agrárminisztertől, és bíznak abban, hogy a kormány támogatja kérésüket. Ha a negatív kampány tovább folytatódik, az 10-12 ezer ember megélhetését, munkahelyét veszélyezteti.
Az idén egyébként már érezhetően, mintegy 20 százalékkal csökkent a májlibatermelés és némiképp a húslibatartás is - mondta a Napi érdeklődésére Papp Lajos, a Magyar Lúdszövetség elnöke. Ebben az állatvédők tavalyi akciója mellett a válság hatása is benne van: az őszi, karácsonyig tartó értékesítési szezon és a Márton-naphoz kötődő hagyományok sem lendítettek érezhetően a helyzeten. A termelői árak 30-40 százalékkal csökkentek, a feldolgozói értékesítési árak pedig megfeleződtek 2008 őszéhez képest. A veszteséges termelés miatt jövőre 50-60 százalékkal csökkenhet a szabad tartásos libaneveléssel foglalkozó termelők száma, de a zárt tartás költségeit is nehézkes kigazdálkodni - mondta Papp. Emiatt az évente átlagosan hatmillió darabos libatermelés is drasztikusan csökkenhet.
