Az országgyűlés tegnap elfogadta azt a mintegy húsz módosító javaslatot, amely bírta a kormány támogatását a jövő évi költségvetéshez benyújtott több mint másfél ezer indítványból. Az SZDSZ a Bajnai-kormánynak a koalíciós szakítás ellenére az utolsó költségvetés elfogadásához is biztosította a stabil többséget. Tegnap mintegy százmilliárd forintot csoportosítottak át a képviselők, zömmel az alkudozási célra fenntartott, eredetileg 122,5 milliárd forintos céltartalék rovására, tehát a hiány növelése nélkül.
Ahogy az várható volt, a parlament elfogadta a gyermekétkeztetési normatíva visszaállítását az idei szintre. A költségvetésben benn maradt viszont a MÁV támogatásának negyven-, illetve az önkormányzati transzferek hetvenmilliárdos csökkentése - utóbbiakról nem is folyt komoly vita a parlamentben.
Hasonlóan jóváhagyta a többség a kórházak pluszfinanszírozásáról szóló módosítást, amely 38 milliárd forintos többletet nyújt az egészségügynek (ebből 22 milliárdra nincs fedezet). Ez a következő évben növelheti a hiányt. Az iskolai művészeti oktatásra is több pénzt szavazott meg a parlament, a normatíva emeléséhez szükséges 900 milliót az egyetemektől vonják el az oktatási bizottság javaslatára. Az évközi bérfejlesztésekre az önkormányzatok 22,2 milliárd forintot kapnak az erre a célra létrehozott céltartalékból, míg az osztogatási kalapban megmaradt 19,6 milliárdot a képviselők átemelték a stabilitási tartalékba, amely így 98 milliárd forintra emelkedett. A fő számok elfogadása után közel százmilliárdos stabilitási, 50 milliárdos kamatkockázati és 57 milliárdos általános tartalék marad a jövő évi költségvetésben.
