Drasztikusan nőtt az önkormányzatok adósságállománya az elmúlt években - mondta Forgács Imre, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára, hozzátéve: ennek kockázata hosszú távon a hitelgarancia intézményének létrehozásával, a pénzügyi és törvényességi ellenőrzés erősítésével mérsékelhető. A teljes önkormányzati szféra hosszú lejáratú kötelezettsége 2000-ben 92 milliárd forint, a rövid lejáratúaké pedig 83 milliárd forint volt, 2008 végén a bruttó önkormányzati adósságállomány közelített az ezermilliárd forinthoz. Bár ez az adósságállomány a hazai GDP-nek mindössze 2-2,5 százalékát teszi ki, gondot okoz, hogy az önkormányzati kötvénykibocsátás a kilencszeresére nőtt 2006 eleje és 2007 vége között - írta az MTI-Eco. Az így befolyó összeg 63 százaléka felhalmozási, fejlesztési célt szolgált, 15 százalékát működésre, 22 százalékát pedig adósságrendezésre fordították az önkormányzatok.
