A Költségvetési Tanács (KT) tegnap publikált 2011-12-es előretekintésében a költségvetési hiánycélok teljesíthetőségének veszélyeire mutatott rá. A KT elemzése szerint - a jelenlegi kondíciók mellett - a 2011-es és 2012-es költségvetési hiánycél (a GDP 2,8, illetve 2,5 százaléka) 0,7 százalékkal is elszállhat. A tanács a "technikai kivetítés"-ében a vártnál nagyobb hiányt a Magyar Nemzeti Bank jövőre várható átértékelődési veszteségével magyarázza - amit 2011-ben a költségvetésnek kell megfizetnie, illetve ide sorolja a kormányzati becslésekhez képest várhatóan kisebb fogyasztási és jövedelemadó-bevételeket. Az MNB átértékelődési vesztesége mintegy 110 milliárd forintra tehető, míg a bevételi oldalon 107 milliárdos a differencia a kormány és a KT becslése között.
A tanács újfent felhívja a figyelmet arra, hogy az állami vállalatok vesztesége további több tizeddel ronthatja az egyenleget, amit a most készülő költségvetés a közpénzügyi törvénycsomag be nem tartása miatt nem mutat ki. Idén az állami cégek vesztesége (a módosítások után) mintegy 22 milliárd forintra tehető - ami a következő évek költségvetéseit ronthatja egy esetleges adósságkonszolidáció miatt.
A középtávú célok elérhetőségét rontja a KT és a kormány növekedésiprognózis-különbsége. Míg a kormány 2011-12-re 3,9, illetve négyszázalékos gazdasági növekedést jósol, addig a tanács 3,2-3,3 százalékkal számol.
A KT elemzését ugyanakkor árnyalja, hogy még nem ismert a leendő kormány gazdaságpolitikája. A választásokon esélyes Fidesz vezetőinek elejtett megjegyzéseit alapul véve például már a rövid távú hiánycélok is "átíródhatnak". Varga Mihály, a Fidesz alelnöke közvetve az önkormányzati és állami cégek konszolidációjára, míg Orbán Viktor, a Fidesz elnöke jelentős adócsökkentések lehetőségére utalt, vagyis nem zárható ki, hogy a mostani elemzéseket egy év múlva, egészen más adókörnyezetben, újra kell írnia a KT-nek.
