BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Belső problémákat okozhatnak a nyilvános fizetések

A lapunk által megkérdezett szakértők szerint az állami vállalatok vezetői juttatásainak nyilvánosságra hozatala elsősorban a szervezeten belül okozhat problémákat, tömeges elvándorlásra nem számítanak.

2009. október 20. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Hewitt Humán Tanácsadó Kft. tapasztalatai szerint alapvetően három ponton okozhat problémát az állami vezetők fizetésének közzététele - mondta lapunknak Csépai Martin ügyvezető. Szervezeten belüli feszültség alakulhat ki a bérek aránytalansága miatt, ennek rendezése nélkül könnyen elképzelhető, hogy a viszonylag alacsonyabb fizetések negatívan hatnak a munkamorálra, emiatt pedig erősödhet az elvándorlási tendencia, akár magasabb szinteken is - tette hozzá. A második dilemmát a külső hatás jelenti, a publikus fizetések ugyanis megkönnyítik akár a magán-, akár az állami cégek számára a dolgozók átcsábítását, mivel pontosan tudni lehet, hogy milyen juttatási csomaggal kell megkeresni a vezetőket - véli Csépai. Vezetők és munkatársak között is feszültségforrássá válhat a javadalmazás ismertté válása, az alsóbb szinteken nyilvánvalóan nehéz elfogadni az adott esetben nagy különbségeket.
Nem valószínű, hogy az állami fizetések nyilvánosságra hozatala jelentős hatással lenne a hr-piacra - közölte Jakabos Tünde, a Hay Group javadalmazási üzletágvezetője. A piac dinamikája nagymértékben lelassult, így a versenyszféra elszívó hatása sem érvényesül a korábbi évekéhez hasonló mértékben. Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezetője úgy véli: ezek után a versenyszférából biztosan nem fognak tolongani a munkavállalók az állami szektor felé, tovább rontva az egyébként is a kívánatosnál ritkább átjárást e két terület között. Ha valaki hosszú időt tölt állami vállalatnál, akkor a versenyszférába való átlépés számos akadályba ütközhet, különböző készségek hiányában - tette hozzá. A magas végkielégítések hallatán viszont többek számára vonzóbbá válhatott anyagi szempontból az állami szektor - emelte ki az ügyvezető. Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke szerint az intézkedések ugyan vonzóvá nem teszik az állami szférát - az is elképzelhető, hogy egyes munkavállalók egyéni ingerküszöbét át is lépik -, de elvándorlásra nem számít a szakember. A belső vállalati struktúrára, illetve a közhangulatra lehetnek hatással az új szabályok - fejtette ki lapunknak -, a munkaerőpiac inkább csak konstatálja ezeket.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet