Az első háromnegyed évben az államháztartás összesített hiánya meghaladta az év végi deficitcélt, ugyanis szeptember végén 1059 milliárd forint volt a hiány, ami a GDP 4,1 százaléka. Az év végére a pénzügyi tárca ugyanakkor továbbra is 3,9 százalékos deficitet vár - köszönhetően a negyedik negyed várhatóan alacsonyabb hiányának - mondta Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. Az idén már nem lesz 13. havi nyugdíj, illetve végleg elvonta a szaktárca a 78 milliárd forintos stabilitási tartalékot - ez a két döntés egyenként 80-80 milliárd forinttal tehermentesíti a negyedik negyed kiadási oldalát. A tárca törölte a nyugdíjkorrekcióra tartalékolt 22 milliárd forintos kiadási tételt is.
Ugyanakkor a szaktárca 450 milliárd forintról 418 milliárdra csökkentette a társasági adóbevételre vonatkozó becslését, viszont a korábbi terveknél némileg bizakodóbb az áfabevételeket illetően, továbbá kedvezőbb adósságszolgálati kiadással számol. Katona szerint az idei folyamatok ugyanakkor nem indokolják a jövő évi adóbevételi tervek újraszámolását. Az áfabevételek szeptemberben 141,3 milliárd forintra rúgtak, ami 51 százalékkal magasabb a 2008. szeptemberi bevételeknél - vagyis némi késéssel ugyan, de hat a júliusi áfaemelés. A szaktárca várakozásai szerint így az év végén az államháztartás pénzforgalmi hiánya 992,4 milliárd forint lehet - ami gyakorlatilag megegyezik az eddigi prognózissal.
Katona Tamás kitért az októberi inflációs adatra - amely, mint mondta, megfelel a tárca várakozásainak, ám mégis felvetheti annak lehetőségét, hogy a tárca módosítsa a 2010-re vonatkozó 4,5 százalékos inflációs prognózisát. Katona szerint lehet abban bízni, hogy a harmadik negyedben a magyar gazdaság túljutott a növekedési mélyponton.
