Az MSZP-frakció megállapodott a kormánnyal, hogy január elsejétől 18 százalékról 5 százalékra csökken a távhő általános forgalmi adókulcsa - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök és Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője. Korábban Oszkó Péter pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az egészségügynek nyújtott hatmilliárdos pluszforrás fölemésztette az elkölthető tartalékokat.
Az áfacsökkentés 17-18 milliárd forintot jelent, annak forrását a tartalékokból biztosítják - mondta a miniszterelnök. Bajnai Gordon hozzátette, hogy a távhőáfa csökkentése 650 ezer családot, vagyis kétmillió embert érint. A miniszterelnök a 2010-es büdzsével összefüggésben úgy vélte, nem sérülhetnek a két tannyelvű, illetve a művészeti oktatás területén kitűzött célok.
A gyermekétkeztetés, az egészségügy, az egyházi finanszírozás, a fogyatékosszervezetek támogatása területén született megállapodásokkal, valamint a távhőáfa csökkentésével a kormány "elment a falig, nincs hova hátrálni": a jövő évi költségvetésben ennyi tartalék volt, ennyit bír ki - hangsúlyozta a miniszterelnök. A politikus hangsúlyozta: nagyon sok tennivaló van még hátra, például a közösségi közlekedés területén is addig, hogy ezt a költségvetést 3,8 százalékos hiánnyal fogadja el az Országgyűlés. "Ez a hiánycél, ennek a betartása jelenti azt, hogy Magyarországon kilábalás lesz, talpra állás lesz, hogy Magyarországon 2011-től érdemi növekedés lesz" - fogalmazott Bajnai Gordon, aki szerint a büdzsét el fogja fogadni a parlament.
