A magyar gazdaságnak olyan pályára kell állnia, amely az állami jövedelemelvonás csökkentése mellett mérsékli az államháztartás hiányát - vagyis további kiadáscsökkentésre van szükség - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén. Nem elég pusztán a hiányt csökkenteni, hanem szükség van az állami újraelosztás reformjára is - fogalmazott.
Az adórendszer kiszámíthatóságát kell megerősíteni - hangsúlyozta Varga, aki szerint a kétéves költségvetés egyik előnye az volt, hogy az állam két évre "békén hagyta" a gazdasági szereplőket. Az adóamnesztia viszont rossz módszer, mert előbb-utóbb beépül a gazdasági várakozásokba. Varga szerint hiba volt az egy- és kétgyermekes családok családi adókedvezményének megszüntetése is, mert ez az adóeltitkolás irányába tolta a családokat. Szerinte egy adócsökkentési program a szlovák és román tapasztalatok alapján négy-hat hónap alatt kifejti hatását, így átmenetileg felvállalható a magasabb államháztartási hiány.
Az EU-ból évi 700-800 milliárd forintnyi fejlesztési forrás érkezik, ám ezek felhasználása - mondta a politikus - nem teremtett érdemi többletet a magyar gazdaságban, így hatékonyságnövelésre van szükség. A volt pénzügyminiszter szerint ennek érdekében kiszámítható és jelentősen csökkenő adóterhelésre van szükség, ami az állami kiadások kontrolljával párosul. Amennyiben nincsenek állami beruházások, nincs lehetőség a felzárkózásra - fogalmazott.
A következő kormány gazdaságpolitikájának egyik alapköve az euró bevezetésének célja kell, hogy legyen - mondta Varga, aki szerint Magyarországnak az az érdeke, hogy teljesítse a bevezetési feltételeket. A jegybanki kamat kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a mai magas ráta nem optimális az ország számára, de "tudomásul kell venni, hogy a hiteltelenségnek ára van".
