Az Országgyűlés költségvetési bizottsága tegnap vitára bocsátotta a 2010-es költségvetés tervezetét. A jövő héten így megkezdődhet a büdzsé tárgyalása a parlamentben, amely várhatóan november 30-án fogadhatja el a törvényt. Az idei megszorítások után további 450 milliárd forintos kiadáscsökkentésre kerül sor, így az idei 3,9 százalék után 3,8 százalékra mérséklődhet a GDP-arányos hiány. Az önkormányzatok támogatása 4,7 százalékkal, nettó 85 milliárd forinttal csökken, ami főként a költségvetési támogatású beruházások visszafogásából származik, de az apadó gyerekszám miatt a közoktatás támogatása is mérséklődik - mondta Katona Tamás pénzügyi államtitkár a testület ülésén. Hozzátette: a stabil költségvetési környezet a külső konjunktúrával párosulva 2011-re már háromszázalékos növekedést eredményezhet.
A költségvetési tervek megvalósulását számos, a korábbinál nagyobb makrogazdasági kockázat övezi, leginkább a világgazdaság oldaláról - fogalmazott Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. A recesszió tartóssága okoz különös kockázatot, ugyanis a késleltető hatások miatt a 0,9 százalékra tervezett jövő évi mínusz akár nagyobb is lehet. Az ÁSZ most a bevételi oldalon lát rizikót, szemben a korábbi évekkel, amikor is rendre a kiadási oldal tartogatott negatív meglepetéseket. A terv feszített, ezért Kovács szerint nem lehet kizárni, hogy év közben kiadás- vagy feladatcsökkentésre lesz szükség egyes költségvetési intézményeknél.
Hasonlóan vélekedett Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke is, aki szerint a kormánynak fel kell készülnie arra, hogy jövőre évközi kiigazításokat tegyen, ha a külső folyamatok ezt igénylik. Hozzátette: most a büdzsé prioritása csakis a gazdasági stabilitás megteremtése lehet. Kopits szerint a jövő évi kockázatok közül az önkormányzati túlköltekezések mellett az állami cégek vesztesége érdemel figyelmet, ugyanis ezen tételek növelhetik a kiadásokat, így akár a hiányt is.
A magyar gazdaság nem nélkülözheti a költségvetési beruházásokat, zavaróan hiányzik a jövő évi költségvetésből a gazdaság élénkítésére tett intézkedéscsomag - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Varga szerint a 356 milliárd forintra rúgó tartalékok a kormányt akár felelőtlen költekezésre is csábíthatják a választások előtt. A Fidesz így - és ellenzéki szerepéből adódóan - nem támogatta a költségvetés tervezetének parlamenti vitára való alkalmasságát.
