BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az egyeztetés hiányát fájlalják az önkormányzatok

2009. szeptember 29. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az önkormányzati szövetségek továbbra is elfogadhatatlannak tartják mind a jövő évi költségvetés tervezetében szereplő mintegy bruttó 120 milliárd forintos támogatásmegvonást, mind a gyermekétkeztetés intézményi támogatásának tervezett csökkentését. A múlt heti, ugyancsak eredménytelenül zárult szakértői egyeztetés óta nincs érdemi előrelépés egyik ügyben sem. Sajtónyilatkozatok ugyan vannak, de egyelőre konkrét módosító javaslat nem került az országgyűlés elé - mondta a Napinak Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Az önkormányzati szövetségek ugyan a helyi önkormányzatok napjára, mára időzítve meghívták az önkormányzati tárca szakértőit és a parlamenti képviselőket álláspontjuk ismertetése és elfogadtatása érdekében, de nem optimisták a kilátásaikat illetően.
Tudomásom szerint most mintegy 1,6 millió gyerek vesz részt a közétkeztetésben, és ebből 600 ezernek vagy a speciális nevelési igénye, vagy a rendszeres gyermekvédelmi támogatása miatt kötelezően ingyenes étkezést kell biztosítani - mondta Gémesi György. Utóbbiak egy része korábban nem biztos, hogy állami normatívát is kapott ehhez, mert a tehetősebb önkormányzatok megengedhették maguknak a finanszírozást. Ezt azonban a válság felülírta és ha valóban megvonják a gyerekétkeztetés támogatását, Kelet-Magyarországon és az ország többi szegényebb régióiban is önkormányzatok tucatjai lesznek kénytelenek felhagyni az ellátás biztosításával, vagy pedig - ha forrásátcsoportosítással tudják is részben kompenzálni a kieső összeget - lényegesen emelkedik majd a szülői térítés.
Érthetetlen, hogy miért a gyermekétkeztetés támogatásán akar spórolni a kormány, miközben például a kiadási oldalon szerepel egy 43 milliárd forintos informatikai eszközbeszerzési pályázat is, amit a válságra való tekintettel el lehetne halasztani - mondta a Napi érdeklődésére Kósa Lajos debreceni polgármester, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke. Szerinte nem csökkenteni, hanem növelni kellene az állami támogatást, mivel a válság miatt egyre többen jelentkeznek a támogatott étkeztetési lehetőségekre: csak Debrecenben a háromszorosára emelkedett az idén az igénylők száma. Hamarosan benyújtják a költségvetési törvényhez a módosító indítványukat - közölte a fideszes képviselő -, amivel minimum a támogatás változatlanul hagyását szeretnék elérni.
Az önkormányzatok leginkább azt fájlalják, hogy lényegében nincs tárgyalási készség a kabinet részéről. Tavasszal például felkérte a miniszterelnök az önkormányzati vezetőket, hogy ha találnak a központi költségvetésben olyan pontokat, ahol lehet spórolni, jelezzék a kormánynak: mi ezt megtettük, Botka Lászlóval közösen többpontos javaslatcsomagot állítottunk össze, amiben szerepelt a korlátozási kártalanítások hároméves határidejének hat évre emelése is - amivel évi 120 milliárd forintot takaríthatna meg a büdzsé és az önkormányzatok -, akkor azonban tárgysorozatba sem vették a képviselők a kezdeményezést - emlékeztetett Kósa Lajos. Most azonban a 120 milliárdos elvonás tervének megtartása mellett már ennek bevezetése is szerepel a költségvetési salátatörvényben.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet