Megkönnyebbülhetünk, hisz a világgazdaság megmenekült a pénzügyi összeomlástól, sőt a válságból való kilábalás talán már az idén megkezdődik az Egyesült Államokban, illetve néhány európai országban, ám csak 2012 végére érheti el a világgazdaság a válság előtti szintet - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. Ebben a világgazdasági környezetben a magyar GDP az idén 6,5 százalékkal csökken - jövőre pedig stagnál, de inkább negatív stagnálásról van szó a cég prognózisa szerint.
A mélypontot valószínűleg az idei harmadik negyedévben éri el a magyar gazdaság, a foglakoztatási mélypont - némi késéssel - 2010 elejére várható. Az idén és jövőre a lakossági fogyasztás 6-7 százalékkal csökken, a beruházások stagnálnak - a nyugat-európai gazdaságokban ez fordítva történt.
A pénzpiac egyértelművé tette, hogy csökkenő külső finanszírozási igényt "vár el" az országtól, ezért a jelenlegitől lényegesen eltérő gazdaságpolitikát a következő kormány sem folytathat. A részletekkel játszhat a politika, de a makropálya alapvető és tartós kiigazítása nem lehetséges - mondta Vértes András.
A költségvetési folyamatokról szólva a GKI vezérigazgatója elmondta, hogy mind a jövő évi, mind az idei költségvetésben kockázatokat látnak: mintegy 80 milliárd forintos bevételelmaradás várható az idei társasági adó esetében, ám ezt a kiesést még ellensúlyozhatják a költségvetési tartalékok, vagyis a 3,9 százalékos hiánycél teljesíthető.
A 2010-es költségvetésben is vannak kockázatok a bevételi oldalon, de vannak tartalékok is: a növekedés magasabb lehet a tervezettnél. A bevételi oldalon a társasági adó mellett az önkormányzatok iparűzési adóbevételei is elmaradhatnak a tervezettől. Az infláció idén decemberben várhatóan hat százalék közelében éri el a csúcspontját, ami 2010 végéig megfeleződik. Éves összevetésben 2009-ben 4,4, jövőre pedig négyszázalékos pénzromlásra számít a GKI.
