Az agrártárca jövő évi költségvetése is komolyan megérzi majd a kormányzati takarékosságot. Az idén rendelkezésre álló 177 milliárd forintos előirányzatból kormánydöntés alapján zárolt 11,5 milliárdot, valamint az elvont 1,5 milliárd forintnyi egyensúlyi tartalékot nem kapja vissza a tárca. Hiányzik majd a büdzséből az a 33 milliárd forint is, amelyet még tavasszal vontak el és a 2009 után járó területalapú támogatások nemzeti kiegészítéseként (top-up) 2010-ben fizettek volna ki. Az, hogy a 2010-es év után jár-e majd top-up, egyrészt az Alkotmánybíróság SPS-törvénnyel kapcsolatos döntésétől függ, de ha marad a SAPS rendszer, márciusban derülhet ki - tette hozzá Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára. A járulékszabályok változása 1,1 milliárdos elvonást jelent, de a vidékfejlesztés nemzeti hozzájárulására is kevesebbet költhet a szaktárca.
Új tételként jelenik meg viszont az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer, erre hárommilliárd forintot ad a központi költségvetés, míg a kárenyhítési rendszer változása miatt megugrott állami kötelezettségvállalásra kétmilliárdot biztosít a kormány.
E forrásokból nagyon takarékosan, de üzemeltethető a minisztériumi intézményrendszer, de kevesebb jut majd agrárkutatásra és génmegőrzésre, továbbá az szja 1 százalékos részének kiesése miatt parlagfűirtásra is. Az egyetlen bizonytalan pont a földhivatalok ügye, mivel azokat az ingatlanpiac befagyása megfosztotta bevételük jelentős részétől - mondta Máhr András, az FVM szakállamtitkára, aki szerint jövőre talán már megélénkül annyira a piac, hogy ne okozzon fejtörést a tárcának.
A termelői támogatások - az EU-tól érkező rész növekedése és a nemzeti kiegészítés csökkenése mellett - jövőre alig maradnak el az idei összegtől. Az ágazat támogatására használható bruttó összeg a 2009-es 472,8 milliárd forinttal szemben 2010-ben 463 milliárd forint lesz - ebből 373,6 milliárd forint az uniós támogatás és 87,4 milliárd forint a nemzeti hozzájárulás.
