BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elfogadta a költségvetést a kormány

A kormány a tegnapi ülésén elfogadta a jövő évi költségvetést, amit pénteken nyújt be az Országgyűlésnek - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a kormányülést követően.

2009. szeptember 9. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar gazdaság kötött pályán mozog - a GDP két év alatt 7,5 százalékkal csökken, ennek ellenére a 3,8 százalékos hiánycélt tartani fogja a kormány - mondta Bajnai Gordon kormányfő a kormányülést követő tájékoztatón. A 7,5 százalékos visszaesés egyhavi bevételkiesésnek felel meg, vagyis jövőre ennyivel kevesebből gazdálkodhat a büdzsé. A takarékos költségvetés ellenére a közbiztonság, a foglalkoztatás ösztönzése és az egészségügy a kiadási prioritások között szerepel. A rendőrség támogatása 23 milliárd forinttal - mintegy nyolc százalékkal - emelkedik, míg az egészségügyi kiadások 15 milliárd forinttal nőnek, erre 730 milliárd forint jut. Az egészségkassza költségvetése 2010-ben is deficites lesz, a kormány 53 milliárd forintos hiányt tervez az idei 210 milliárd után, ám a központi költségvetés mind a két év forráshiányát kipótolja.
A takarékos költségvetés lehetőséget teremt az adócsökkentésre, amely a büdzsé legfontosabb eleme Bajnai szerint. A miniszterelnök kijelentette: Magyarország már most a válságon túlra tekint, hisz az adócsökkentéssel a következő évek növekedését alapozza meg, míg a tb-járulékok lefaragásával a munkáltatók adóterhe 400 milliárd forinttal mérséklődik 2009 januárjához mérten. A kormányfő szerint a válság ellenére soha annyi pénz nem jutott még gazdaságfejlesztésre, mint jövőre; erre a célra 700 milliárd forint áll rendelkezésre, döntően uniós forrásokból. A hazai forrású önkormányzati támogatásokat felfüggesztik, de az uniós források hazai társfinanszírozását biztosítják. Az önkormányzatok támogatása 4,5 százalékkal, 120 milliárd forinttal csökken, ám a feladatok mérséklődése miatt ez nettó 85 milliárd forint mínusznak felel meg.
Az államháztartás 2010-es bevételei az idei várható szinttől 400 milliárd forinttal elmaradnak; ennek ellensúlyozásra csökkentik az önkormányzatok és a közösségi közlekedés támogatását. Az energiakompenzációra fordított 60 milliárdos keretet is megszüntetik, illetve csökkennek a közszféra bérterhei. A közigazgatásban nem kerül sor elbocsátásokra, ám a büdzsé azzal kalkulál, hogy a nyugdíjazás, elvándorlás - természetes fogyás - révén a köztisztviselői létszám öt százalékkal csökken.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet