A tejtermelők és a feldolgozók a következő napokban egyelőre vizsgálják, hogy a hétfőn lényegében eredménytelenül, döntés nélkül zárult uniós agrárminiszteri találkozó után milyen lehetőségeik vannak. A feldolgozók erről csütörtökön egyeztetnek, a termelők demonstrációs bizottsága pedig tíz napon belül ül össze. Tárgyalásokat kezdenek Gráf József agrárminiszterrel, de a környező országok termelői érdekképviseleteivel is, a demonstrációk folytatására azonban csak a tárgyalások eredménytelensége esetén kerülhet sor - tudta meg a Napi Istvánfalvi Miklóstól, a Tej Terméktanács demonstrációs bizottságának elnökétől. (Európa-szerte mozgolódik az ágazat, a termelői érdekképviseletek újabb megmozdulásokat helyeztek kilátásba, sőt fölmerült már a tavalyi német tejkiöntős akciókhoz hasonlók indításának ötlete is.)
Az agrártárca tájékoztatása szerint hétfőn lényegében csak arra volt módjuk a tagállamoknak, hogy kifejtsék álláspontjukat, mivel az Európai Bizottság (EB) úgy tűzte napirendre a tejpiaci problémákat, hogy a probléma kialakulásával kapcsolatos kérdéseket tett föl, holott a kezdeményezők már inkább a megoldás lehetőségeiről tárgyaltak volna. A Napi értesülése szerint az eredetileg kétnaposra tervezett találkozón fölvetett problémákat jövő héten, a svéd elnökség által szervezett informális találkozó keretében újra napirendre tűzik. Az mindenesetre biztos, hogy a bizottság által eddig életbe léptetett intézkedéseknek nem volt érdemi hatása az uniós tejpiacra, a tagállamok jelentős része pedig sérelmezi, hogy az EB álláspontja szerint nemzeti hatáskörben, a nemzeti büdzsék terhére kellene megoldást találni a közösségi szintű problémára, amit többek szerint a bizottság rossz helyzetértékelése alapján hozott reformlépéseknek "köszönhetnek" a termelők.
Magyarországon az is súlyosbítja az ágazat helyzetét, hogy most a gabonapiac is áll, noha számos vállalkozás és termelő az innen származó bevételekből finanszírozta eddig a tejágazat veszteségeit - mondta a Napinak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. Az EB által jóváhagyott intézkedésként a tejkvóta-támogatások - literenként 8 forint, és a tárgyévet követő március 31-ig kell folyósítani - kifizetésének októberre való előrehozása a túlélésben ugyan segíthet, de érdemben csak a piaci helyzet változása tudna javítani - állítja Istvánfalvi. Gondot okozhat, hogy az októberi kifizetés csak akkor lehetséges, ha a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) ellenőrzi az idén bevezetett keresztmegfelelési szabályok betartását. Ez azonban okozhat még meglepetéseket a termelőknek, mivel a nyolc új jogszabály számos szigorítást ír elő, megsértésük pedig a támogatások mérséklését vonhatja maga után.
A tejkvóta előrehozott kifizetésénél jelentősebb segítségnek ígérkezik az a támogatás, amelyet az ágazatnak ígért Gráf József agrárminiszter: ez az unió által új kihívások kezelésére adott összeg 3,5 százalékát tenné ki, és literenként akár 15 forintot is elérhetné. Ezzel csak az a probléma, hogy a bizottság októberben dönt arról, valóban felhasználhatja-e ilyen célra Magyarország ezt a pénzt, ezt követően a szükséges hazai rendeletek kidolgozása miatt már csak 2010 első felében várható az első kifizetés - mondta Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója. Az pedig kérdéses, hogy a kisebb gazdaságok közül hányan érik ezt meg.
