BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Augusztusban már megállt a tejárak zuhanása

2009. szeptember 8. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan hivatalos statisztikák még nincsenek, azonban a termelők információi szerint augusztusban már megállt a tej termelői árának mérséklődése: maradt a júliusi, minőségtől függően 50-55 forintos literenkénti átlagár. Ennek hátterében a nyerstej-export megindulása és a szerződés nélküli, úgynevezett spot piac megélénkülése áll. Szeptembertől enyhe áremelkedésre számítunk - mondta a Napi érdeklődésére Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács demonstrációs bizottságának elnöke. A spot piacon két hete indult és most is élénk a kereslet. A nyári 17-18 eurócentes ár közben 25 centre emelkedett. Ez a termelők reményei szerint előbb-utóbb magával húzza majd a szerződött árakat is - idén ugyanis elmaradt a szokásos nyári áremelkedés, amit leginkább az olasz export gerjesztett. Ebben az évben már érződött az olasz kvótaemelés hatására felfutó termelés hatása, és a válság miatt gyengébb turistaszezon is kisebb keresletet jelentett.
A spot piaci mozgás nem jelent azonnali könnyebbséget a lényegében kilenc hónapja veszteségesen működő termelőknek, és a piaci ár sem tud olyan gyorsan és mértékben emelkedni, hogy ezt kompenzálja. A gondot részben az okozza, hogy a tavaszi bizonytalankodás után a gazdák jelentős része végre pár hónapos időtartamra szerződést tudott kötni a feldolgozókkal, de 55 forint körüli áron, így most egy darabig az élénkülésből sem tudnak profitálni - tette hozzá Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója. Holott lenne kereslet a magyar nyers tejre: főleg Romániából érdeklődnek, ahol jóval többet fizetnek a tejtermelőknek a tej literéért, mint Magyarországon. (Egyébként a környező országokban mindenütt magasabb a tej termelői ára, mint nálunk, de Európában sem nagyon van példa ennél alacsonyabb árakra.) Ágazati hírek szerint több feldolgozóüzem is értékesít nyers tejet a szomszédos országban, literenként 72 forintos áron - lényegében továbbértékesítve az 55 forintos szerződés keretében vett magyar árut.
Időközben a feldolgozók is tárgyalni kezdtek a kiskereskedelemmel az átadási árak lehetséges emeléséről, reményeik szerint szeptember-október során megegyezés születhet, de most még lehetetlen megmondani, mekkora lehet ennek aránya - mondta Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke, az Óvártej Zrt. vezérigazgatója. Azt pedig végképp nehéz megítélni, hogy ha sikerülne is némi áremelést kiharcolniuk, az hogyan hatna a felvásárlási vagy a fogyasztói árakra. A termelők szerint ők aligha járnának sokkal jobban, mivel szerintük a feldolgozók már eddig a jelentős mértékben hárították át rájuk a költségeket, ezért is alakulhatott ki az európai mércével is ritka alacsony termelői átlagár.
A fogyasztói árak alakulását a tejipar gyanúja szerint a feldolgozói áremelésnél jobban befolyásolja a kereskedelmi láncok árképzési gyakorlata. A magyar termékekre az importáruk árrésének többszörösét tették rá a láncok, ezért is szerettük volna elérni az élelmiszerlánc etikai kódexének kialakítása során, hogy vegyék át a tisztességes árképzési gyakorlatot - mondta Kovács László. A tejtermékek kedvezményes, 18 százalékos áfakulcsának júliusi bevezetése sem hatott érdemben az értékesítésre. A közvetlen értékesítés felfuttatása - bár pontos adatok még nincsenek az alakulásáról - csak kismértékben és csak egyes, nagyváros közeli gazdaságokban tudta oldani az árproblémák miatti feszültségeket és mérsékelni a termelők veszteségét.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet