Augusztusban 97,7 milliárd forintos államháztartási hiány keletkezett, amely közel megegyezik a tavaly augusztusi 91 milliárd forinttal - közölte a Pénzügyminisztérium. Tavaly a pénzügyi válság kirobbanása előtt - az utolsó békehónapban - ugyanis 91 milliárd forintos hiányt halmozott fel az államháztartás. Ehhez mérve az idei 97,7 milliárd forintos nyolcadik havi deficitet nézve a Pénzügyminisztérium akár elégedett is lehetne. A szaktárca tegnap este kiadott közleménye szerint a pénzügyi folyamatok kedvezően alakultak. Ebben a hónapban a vártnak megfelelően mindhárom alrendszerben mérsékelt hiány keletkezett. A központi költségvetésben 54,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapoknál 13,9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál pedig 28,9 milliárd forintos deficittel zártak.
Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya augusztus végén 913,5 milliárd forintot ért el. Oszkó Péter pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy az áfabevételek a várt szinten teljesültek - mint közismert, az áfa általános kulcsa júliusban 20-ról 25 százalékra emelkedett, első ízben augusztusban folytak be a magasabb kulcsból a bevételek. A társadalombiztosítási alapoknál keletkezett 28,9 milliárd forint részben magyarázható az öt százalékpontos járulékcsökkentéssel, illetve azzal a hónapok óta tartó folyamattal, hogy a válság miatti elbocsátások nyomán csökken a tb-alapok bevétele.
