Alaposan megsínylik a válságot az állami tulajdonú cégek is, ami a költségvetés tervezése szempontjából sem kellemes, hisz az állam osztalékbevétele épp az egyik legínségesebb évben esik vissza. Idén az állami cégek 48,3 milliárd forint osztalékot fizetnek be a költségvetésbe a tervek szerint, ami elvileg a tavalyi 97,9 milliárd forint összprofitból simán megvalósítható - ám a legnagyobb osztalékfizető Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. kisebbségi tulajdonosai ezt megakadályozhatják jogi viták miatt. Az idén a válság nyomán mindössze 24 milliárd forint profitot várhat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az általa tulajdonolt többségi és kisebbségi állami cégrészesedések után osztalék címén - derül ki a 2008-as zárszámadási törvényhez csatolt elszámolásból.
A profitcsökkenés különösen kínos a jövő évi költségvetés tervezése miatt - ugyanis félő, hogy a viszonylag alacsony profit miatt - figyelemmel a cégek tőkeigényére - egyetlen fillér sem jut a jövő évi költségvetésbe ezen a címen.
A helyzet még annál is sanyarúbb, mint aminek először látszik, hisz a Volán-társaságok az idén 22,8 milliárd forintos adó előtti veszteséggel számolnak a tavalyi 4,8 milliárd forintos profit után. Vagyis csak a Volán-csoport veszteségének konszolidálása - ha arra sor kerül - elvinné az egész cégcsoport által megtermelt profitot. Az MNV Zrt. által birtokolt erdőgazdasági csoport - 19 erdészeti és vadgazdálkodási cég - még tartja magát, hisz a tavalyi 3,3 milliárdos profit után e cégek idén 1,2 milliárd forintos adó előtti eredménnyel zárhatnak. A MVM Zrt. áll a legjobban, 33,6 milliárdról 24,4 milliárdra eső profittal, ehhez képest a Szerencsejáték Zrt. a tavalyi teljesítményének alig harmadát reméli az idei évtől, ami 2,4 milliárd forint lehet.
