Ahogy az az előzetes hírek ismeretében várható volt, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) alaposan kiosztotta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő működése miatt a szervezetet irányító testületet, de különösen a szervezet - azóta már távozott - vezérigazgatóját. (Napi, augusztus 25.). Az ÁSZ tegnap nyilvánosságra hozott - a 2008-as működésről készült - jelentésben a tavaly felállított szervezet felügyelete kapcsán számos bírálatot kap a mindenkori pénzügyminiszter (Veres János és Oszkó Péter), de a kormány is megkapta a magáét. Pedig a vizsgálati jelentés kimondja, hogy az MNV Zrt. nem szerencsés csillagzat alatt született: az új vagyontörvény kapkodó parlamenti tárgyalása, majd hatálybalépésének elhúzódása eleve meghiúsította az előd szervezetek zökkenőmentes megszüntetését, illetve az új alapítását.
A számvevők elvi hibaként rótták fel, hogy 2008-ban az MNV elfogadott számviteli politika nélkül kezelte a rábízott vagyont, a vagyonkezelési stratégiát viszont a kormány nem fogadta el. Az előd szervezetek nem készítettek záróleltárt, így az átadás-átvétel törvényi feltételei nem álltak fent. A vagyonátadó mérlegben az MNV nyitóvagyonát 1771,2 milliárdban határozták meg, amit egy évvel később az ÁSZ helyszíni vizsgálata során 15,9 milliárd forinttal korrigálni kellett a földalap pontatlanságai miatt.
Visszatérő téma a vagyonnyilvántartás rendszere: a három előd szervezet (ÁPV Rt., Nemzeti Földalap és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság) vagyonnyilvántartása nem volt egységes, míg az MNV az egységesített nyilvántartással 2009 nyarára készült el - vagyis ilyen 2008-ban nem létezett -, igaz, ezt elvégzendő feladatként írja elő a vagyontörvény.
A konkrét ügyeket említve az ÁSZ bírálja a volt moszkvai magyar kereskedelmi képviselet ingatlanának eladását, illetve annak körülményeit: az épület ellenértékéül befolyt 3,5 milliárd forintot az MNV kivonta a költségvetési körből és azt saját letéti számlájára helyezte - jogtalanul. Az ügy pikantériája, hogy a pénz három hónappal korábban befolyt, mint ahogy a vételárat a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács jóváhagyta.
A jelentés kitér a sukorói kaszinóingatlan-vásárlásra is, amely szerinte nem volt szabályos, ezért a szerződés az ÁSZ szerint semmisnek tekinthető.
