Az elmúlt hetek folyamatos egyeztetése és politikai előkészítés után a kormány tegnap első olvasatban megtárgyalta a 2010-es költségvetés tervezetét, amit várhatóan jövő szerdán elfogad és azt beterjeszti az országgyűlésnek. A jövő évi költségvetést a válságkezelés legfontosabb lépésének nevezte Bajnai Gordon miniszterelnök tegnap a kormányülés kezdetekor elhangzott nyilvános beszédében. Szerinte már látszanak az első eredmények; erősödött a forint, 1,7 millió devizahiteles törlesztőrészlete csökkent, a közmunkaprogramokban pedig mintegy 90 ezer munkavállaló kezdett dolgozni.
Ugyanakkor a kormány takarékos költségvetést készít, hisz a GDP az idén és jövőre összesen 7,5 százalékkal zsugorodik, ilyen körülmények között a kiadásokat csökkenteni kell, emiatt számos jogos követelést is kénytelen a kormány visszautasítani annak érdekében, hogy a célul kitűzött 3,8 százalékos államháztartási hiányt teljesíteni lehessen 2010-ben. A hiánycél miatt az önkormányzatoknak is ki kell venniük a részüket a válságkezelésből, illetve a közösségi közlekedésen is spórolni kell. Ugyanakkor a közbiztonság megerősítésére nem sajnálja a pluszforrásokat a kormány, s a jövő évi költségvetés biztosítja a már elfogadott adócsökkentések forrásait is, ezért is szükséges a kiadások mérséklése és az ésszerű takarékosság - fogalmazott Bajnai Gordon.
