BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Programmal keresik az utat a munkához

2009. augusztus 27. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Augusztusban az előző hónaphoz képest több ezer fővel nőtt a közcélú foglalkoztatásban részt vevők és a rendelkezésre állási támogatásban részesülők száma, miközben a rendszeres szociális segélyt kapók száma ezerrel csökkent - tájékoztatta a Napit a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM). A tárca adatai szerint az év nyolcadik hónapjában 91 ezren vettek részt a program foglalkoztatási részében, 163 ezren kaptak rendelkezésre állási támogatást (rát). Utóbbira 3,71 milliárdot forintot költött az állam, míg a rendszeres szociális segélyben részesülő 32 ezer fő számára összesen 824 millió forintot utaltak át. A közcélú foglalkoztatás támogatására 6,644 milliárd forintot utaltak át a helyhatóságoknak. Az idén az első hét hónapban összesen erre a célra 23,504 milliárd forintot fizetett ki az államkincstár a helyhatóságoknak.
Az SZMM szerint az önkormányzatoktól érkező visszajelzések alapján a közcélú foglalkoztatás átlagos időtartama 5,4 hónap, napi átlagos ideje hét óra. Idei adat ugyan még nincs róla, de az eddigi tapasztalatok szerint van átjárás a közcélú foglalkoztatás és a közmunkaprogramok között, és gyakorta megesik, hogy az előbbiben felkínált munka ledolgozása előtt vagy után az illető jelentkezik valamelyik központi közmunkaprogramba is. A szaktárca azzal számol, hogy az év hátralévő részében csökken majd a programban foglalkoztattak száma - a becslések szerint 30-40 ezerre mérséklődik -, bár az oktatási és szociális intézményekben az őszi és a téli hónapokban is lesz igény foglalkoztatásra, és kisebb mértékben persze köztisztasági feladatok is akadnak majd a helyhatóságoknál.
Amint azt nemrégiben Herczog László szociális és munkaügyi miniszter bejelentette, a program jövőre is folytatódni fog. Az SZMM érdeklődésünkre megerősítette, hogy a költségvetésben tervezett és az önkormányzatokat érintő megszorítások ezt a területet kevésbé érintik majd: a tárca megfogalmazása szerint "érdemi csökkentést nem tervezünk". Az Út a munkához program jövő évi költségvetésének tervezésekor az ideivel azonos létszámmal számolt a minisztérium, mivel az önkormányzatok által felajánlható munkalehetőségek is behatárolják a foglalkoztatást. Az utóbbi időben többször felmerült, hogy a program tapasztalatai alapján esetleg változtatnak rajta, kibővítik a támogatható tevékenységek körét a polgármesterektől, lakossági fórumokon szerzett visszajelzések, illetve a civil szervezetektől érkezett megkeresések alapján. A szaktárca tájékoztatása szerint az erről szóló egyeztetések zajlanak, döntés azonban még nem született, és a költségvetési törvény szeptember végi benyújtásáig várhatóan véglegesednek az elképzelések. Az adatok alapján mindenesetre az látszik, hogy többen döntenek a munkavállalás mellett, vagyis várhatóan eléri célját a program, és több inaktívot készít fel a munkavállalásra. A résztvevők elsődleges munkaerőpiacra való visszatérését a jövőben bértámogatási rendszerrel ösztönözné az SZMM, erről azonban részleteket egyelőre nem árultak el.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet