BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Karácsonyra várható állásvesztések

2009. augusztus 27. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A regionális munkaügyi központok, valamint a lapunk által megkérdezett legnagyobb cégek prognózisa szerint az év hátralévő részében a Dunántúlon ismét újabb jelentős csoportos létszámleépítésekre kerülhet sor. Az előzetes bejelentések alapján szeptemberben a térségben közel 1,5 ezer dolgozótól válnak meg, karácsonyig pedig további 3,5-4 ezer ember vesztheti el az állását. A Nyugat- és a Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ legfrissebb elemzése szerint a következő négy hónap során a járműgyártásban érdekelt hazai középvállalatoknál várhatók további leépítések. Ebben jelentős része van annak is, hogy a nagy cégek több termelési programot ismét "saját kezükbe" vesznek. Az autóipar mellett jelentős csoportos leépítés várható több mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozó üzemben, de borotvaélen táncol közel egy tucat fémipari cég s olyan patinás nagyüzem is, mint az Ajka Kristály. Mindemellett a pénzügyi szektorban is jelentős leépítések várhatók, bár az még nem biztos, hogy erre mindenütt csoportos elbocsátás keretében kerül majd sor. Ennél jóval rosszabb forgatókönyv sem kizárt, hiszen például egyelőre nem tudni, milyen sorsra jut a GE magyarországi fényforrásgyártó üzletága, amely a beszállítókkal együtt 10 ezer embernek ad munkát.
A munkaügyi szakemberek szerint tovább növeli a gondokat, hogy a nyugat-dunántúli régió kivételével a bejelentett álláshelyek száma sem nő, sőt például a Dél-Dunántúlon hónapról hónapra csökken. Az állástalanok számát várhatóan szeptembertől tovább növeli, hogy összességében több száz, az elmúlt tanév végén elbocsátott pedagógus, illetve közalkalmazott is nyilvántartásba kerül.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet