BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Termálvízből jön a magyar tengeri hal

2009. augusztus 18. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tengeri minőségű halfajok magyarországi termelésének és szaporításának meghonosítására vállalkozott egy öttagú, egyetemeket, kutatóhelyeket és gazdasági szereplőket összefogó konzorcium. A társulás 276 millió forintot nyert el a Nemzeti Technológia Program forrásaiból, amihez a tagok 96 millió forint önerőt biztosítanak, a kutatás pedig a szerződéskötést követően szeptembertől indul - mondta a Napinak Stündl László, a Debreceni Egyetem adjunktusa. A projektet az indokolja, hogy hosszú távon Magyarországon - követve a nyugat-európai trendet - várhatóan egyre inkább a szálkamentes tengeri halak fogyasztása lesz a jellemző.
A négyéves programban az egyetem szakértői két, trópusi vizekben élő halfaj, az Ausztráliában honos barramundi és a Mexikói-öbölben élő vörös árnyékhal esetében a termálvizes tenyésztés és a takarmányozás technológiájának kidolgozását végzik el. Igazolni szeretnénk azt is, hogy az általunk kidolgozott komplex technológia költséghatékony, valós fogyasztói igényekre reagál és javíthatja a hazai halgazdaság jövedelmezőségét - mondta az adjunktus.
Nyugat-Európában szinte korlátlan kereslet mutatkozik a prémium kategóriába sorolt, a lazacnál drágábban forgalmazott barramundira, ami jelenleg többnyire fagyasztott filé formájában kapható. Ha sikerülne a piacokhoz közel komolyabb termelőkapacitást létrehozni, a magyar tenyésztők jelentős előnyre tehetnének szert a hűtött halak forgalmazásában - mondta a Napinak Borbély Gyula, a konzorcium vezetője és a Jászkiséri Halas Kft. ügyvezetője. Bár még sok kérdés megoldásra vár, a haltermelés már jövőre elindul, így 2010 második felétől komoly forgalombővülésre számítanak, elsősorban a hazai szállodák, éttermek részéről, másrészt az export miatt. Az ehhez szükséges, évi 70 tonnás termelést biztosító - a város közintézményeit fűtő termálvizet utóhasznosító - tenyésztőtelep már épül, a mintegy 200 millió forintos beruházást saját tőkéből és az Európai Halászati Alap forrásaiból valósítják meg. A programba csak később, jövő szeptembertől belépő, évi 100-200 millió forint közötti forgalmat bonyolító Unió Seafood Kft. a megtermelt hal feldolgozásában és az értékesítésben működik majd közre.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet