BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A regionális vízművek most már érinthetetlenek

2009. augusztus 18. kedd, 01:26

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Komoly politikai vita alakult ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV Zrt.) azon áprilisi döntése körül, amely három többségi állami tulajdonban lévő regionális vízmű vállalatvezetésének összehangolását tűzte ki célul. Az ellenzéki pártok azonnal riadót fújtak - mondván, a vízvagyon privatizációjára készül a kormány, ami megengedhetetlen. Az ellenzéki nyomásnak a kormány végül engedett, így június végén olyan értelemben módosították az állami vagyontörvényt, hogy az öt cég minősített többsége (75 százalék plusz egy szavazat) tartós állami tulajdonban tartandó.
Az MNV Zrt. többségi tulajdonában lévő öt regionális vízmű a hazai ivóvíz-szolgáltatási piac alig tíz százalékát ellenőrzi, a fennmaradó 90 százalékot 400 helyi vízmű szolgálja ki. A helyi vízművek jellemzően önkormányzati, illetve magántulajdonban vannak - állami jelenlétről itt nem beszélhetünk. Korábban az MNV Zrt. tervei között felmerült a regionális vízművek részleges privatizációja: a válság előtti időszakban meghirdetett Új Tulajdonosi Program keretében értékesítették volna a kisebbségi részesedéseket, illetve a résztulajdonra ácsingózó helyi önkormányzatok is jegyezhettek volna a részvényekből, ám a többségi részesedést megtartotta volna az akkori elképzelések szerint az állam.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet