BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra sem aggódik a PM a büdzsé miatt

A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a második negyedéves GDP-adat belesimul a várakozásokba, nincs ok a 2009-es költségvetés módosítására, a jövő évi büdzsé pedig most alakul.

2009. augusztus 13. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az utóbbi napokban a költségvetés szempontjából két kedvezőtlen adat is napvilágot látott: a várakozásoknál rosszabb második negyedéves GDP, valamint a vártnál kisebb júliusi infláció. Ez utóbbi önmagában örvendetes tény, ám költségvetési szempontból rossz üzenet, mivel az alacsonyabb GDP-hez hasonlóan azt valószínűsíti, hogy a költségvetési bevételek elmaradnak a várttól. A júliusi adóemelések dacára a hetedik hónapban az inflációs index 5,1 százalék lett, ráadásul az elemzők ezt tartják az éves csúcsnak - vagyis ezután csökkenés várható. A pénzügyi tárca államtitkára, Katona Tamás ezzel szemben az adat láttán úgy vélekedett: korai még kijelenteni, hogy az adóemelések teljes mértéke megjelent az árakban, ezért szeptember végéig nem látnak okot a költségvetési hiányprognózis módosítására.
Hasonló kincstári optimizmussal tekint a PM a tegnap nyilvánosságra hozott GDP-adatokra is, mondván: a 7,6 százalék visszaesés még belefér a várakozásaikba és lehet abban bízni, hogy az év második felében jobb adatok következnek, ezáltal tartható 2009 egészére a 6,5 százalékos visszaesésre "belőtt" költségvetés. A tárca várakozásai szerint a második félévben a külpiacoknak köszönhetően a magyar ipari kivitel erősödhet - mindez a vállalati gépberuházásokat is élénkítheti -, igaz, az adók emelése és az állami kiadások visszafogása negatívan hat a belső keresletre, következésképp a gazdasági növekedésre. Ugyanakkor a PM legfrissebb - májusi - gazdasági elemzése szerint a növekedési mélypont a második félévben várható, az első pozitív számokra 2010 első felében számít a tárca.
A PM szerint a második negyedéves GDP-adatok miatt nem érdemes a 2009-es költségvetés módosításán gondolkodni - ráadásul vészhelyzet esetére még érintetlenül rendelkezésre áll a büdzsé 80 milliárdos központi tartaléka, valamint a fejezeti tartalékok, mindez együttesen akár a GDP plusz egy százalékpontos (tehát 7,5 százalékos) visszaesésére is fedezetet nyújt, így biztosítva a 3,9 százalékos államháztartási hiánycél teljesülését. A mostani adatok befolyásolják a 2010-es költségvetést is, ám az még olyan stádiumban van, hogy a változó gazdasági környezethez lehet alakítani - tették hozzá a PM-ben.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet