A különféle ellenőrzéseket végző hatóságok számára már a hétvégén elkezdődött a Sziget. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF)felügyelői a színpad- és infrastruktúra-építési munkák biztonságosságától kezdve a foglalkoztatás jogszerűségéig bezárólag szúrópróbaszerűen vizsgálódnak a fesztivál teljes ideje alatt, sőt azon túl is. Már tavaly is gondot okozott, hogy a munkáltatók csak a fesztiválnapokra vártak ellenőrzést, így az elő- és utómunkáknál "lazábbra vették" a szabálykövetést. A múlt évben hetven munkáltatót és az általuk foglalkoztatott 460 munkavállaló körülményeit vizsgálták: az előbbiek közül 38 nem tartotta be maradéktalanul a szabályokat, ez 200 munkavállalót érintett hátrányosan, összesen 112 illegális munkást találtak. A munkavédelmi felügyelők 58 esetben, a vizsgált 511 dolgozó 21 százalékánál állapítottak meg szabálytalanságot; több mint húsz dolgozó foglalkoztatását és 49 munkaeszköz használatát tiltották meg.
A hatósági állatorvosok és élelmiszer-biztonsági ellenőrök is a beköltözős hétvégi napokkal kezdték az ellenőrzést a kitelepült élelmiszer-forgalmazóknál és vendéglátóknál. Naponta tíz ellenőr járja a rendezvény helyszíneit és végez élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket. Idén nyáron lépett hatályba az a kormányrendelet, miszerint a rendezvényeken csak a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal engedélyével rendelkezők, illetve a regisztrált kistermelők települhetnek ki és végezhetnek alkalmi élelmiszer-árusítást. A hivatal szerint mind a Sziget főszervezője, mind a kitelepülő rutinos fesztiválos vendéglátók, szolgáltatók beszerezték a szükséges engedélyeket. Az engedélyes fesztivál alatti élelmiszer-árusítás ellenőrzésének eddigi tapasztalatai kedvezőek: a Kánikula II. akcióban minden rendezvényen volt ugyan egy-két engedély nélküli kereskedő, a többség előre megváltotta azt. Ráadásul az engedély nélküliek is betartották valamennyi higiéniai és élelmiszer-biztonsági előírást.
