BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is recessziós hangulatban a vállalkozások

2009. augusztus 6. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szkeptikusak és kivárnak, érdekképviseleteik szerint alapvetően a túlélésre játszanak az iparban tevékenykedő magyar vállalkozások. Lényegében egyetlen termelő szektor sem számít érdemi növekedésre az év hátralévő részében, hiába érkeznek optimista előrejelzések főbb exportpiacainkról - mondta a Napi érdeklődésére Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Eddig leginkább a pénzügyi válságkezelés zajlott, de az ipar és általában a termelő szektorok vajmi keveset érzékelnek abból, hogy a piacon már látszanak a pénzügyi stabilizálódás első jelei. Innovatív kezdeményezések a recessziós hangulat ellenére is vannak: a nagyobb építőipari vállalkozások például próbálnak a környező országok beruházásaiba bekapcsolódni, az autókereskedők pedig pluszszolgáltatásokat - szervizt, alkatrészeket - kínálnak. Akadnak azonban olyan szektorok is, ahol reménytelenebb a helyzet: az idegenforgalom és a vendéglátóipar a reálkeresetek csökkenése miatt nem számíthat növekedésre.
A válság mindenesetre javíthat az atomizált gazdaságszerkezeten - főleg az építőiparban. A kormány "Biztos kéz" programja alapjában véve jó elképzelés, de fennáll a veszélye, hogy rossz megvalósítás esetén csak tovább lassítja az egyébként is elhúzódó kifizetéseket, és tovább növeli a körbetartozási láncot - mondta Dávid. A túlélésben segítheti a kisvállalkozásokat a Széchenyi kártya, amely elsősorban a forgóeszközhitel-szűkében lévőknek jön jól. A főtitkár szerint az év eddigi részében már többszörösére növekedett az igénylők száma és a kihelyezett összeg is. A jövő azonban kissé bizonytalan, mivel, bár már zajlik a költségvetés tervezése, eddig még nem egyeztettek a vállalkozói érdekképviseletekkel arról, hogy 2010-ben is megmaradhat-e, netán növelhető is a jelenlegi kétszázalékos állami kamattámogatás. A VOSZ próbálja elérni, hogy a kártya mintájára létrejöhessen egy szintén a kkv-szektornak szóló beruházási célú termék is hasonló feltételekkel.
A belföldi forgalom egyáltalán nem javul, az exportban már van némi élénkülés, de még nem tudni, hogy elértük-e a mélypontot - mondja Széman György, a Magyar Építőanyag-gyártók Szövetségének elnöke. Az eddigi kiesés azonban éves szinten már nem behozható (lásd még cikkünket a 9. oldalon). Ugyan végre meghirdették az idei panel- és energiahatékonysági programokat, ám ez aligha segít a veszteségek eltüntetésében, mivel a hitelpiac továbbra is tetszhalott állapotban van, a forint ismét erősödik, az áfaemelés mellett pedig a gázszolgáltatók is kíméletlenül továbbhárítják a Robin Hood-adót az ipari nagyfogyasztókra. Egy üveggyár esetében ez havi 50 millió forintos költségnövekedést jelent, amit nem tud most kigazdálkodni. Tovább árnyalja a képet, hogy ugyan megrendeléseket jelentenek a panelprogramok, de például a Zöld Beruházási Programnál a kivitelezők csak 2010-2012 között remélhetnek kifizetést. Az érdekképviselet sérelmezi, hogy az 1800 milliárdos építőipari programból alig elérhető valami, hiányoznak az előkészített projektek, de lényegében az állami lakáspolitika is.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet