BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feladataik csökkentését várják az önkormányzatok

2009. augusztus 4. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A válság már eddig is nehezebbé tette az önkormányzatok életét, az iskolakezdéssel pedig várhatóan ugrásszerűen nő majd a támogatást vagy ingyen gyermekétkeztetési lehetőséget kérők aránya. A forráshiányos önkormányzatok viszont egyre kevésbé tudják a korábban megszokott egyszeri iskolakezdési támogatásokat folyósítani. A legnehezebb helyzetben a középiskolások szülei lesznek, mert sokkal többe kerülnek a tankönyvek és a tanszerek; a helyhatóságok az általános iskolákban igyekeznek biztosítani az ingyen tankönyveket, a középiskolákban csak ritkán van erre lehetőségük. A megyei fenntartású intézményekben nincsenek ilyen programok.
Erre az évre még biztosított a középiskolai tanulóknak, felsőoktatási hallgatóknak adható Bursa Hungarica ösztöndíjak finanszírozási háttere, de kérdés, hogy jövőre hány önkormányzat tudja majd vállalni az önkéntes részvételt - figyelembe véve az iparűzési adóbevételek előre látható (15-20 százalékosra becsült) csökkenését és a tervezett elvonásokat. Egyébként is gondok vannak az ösztöndíj folyósításával: bár a települési és megyei hatóságoknak be kell fizetniük az államnak a rájuk eső összegeket, olykor hónapokba telik, mire a fiatalokhoz eljut a pénz - mondta a Napinak Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Szövetségének, illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat elnöke. Nehezíti az iskolafenntartók dolgát, hogy idén nagyjából a felére csökkentették a megyei közoktatási közalapítványok állami támogatását is, amiből a megyei önkormányzatok az iskolák eszközbeszerzéseit, működését támogatni tudták.
Év végére biztosan több olyan település is lesz, ahol komoly finanszírozási problémák alakulnak ki, ez pedig érintheti az iskolafenntarthatóság kérdését is - mondta lapunknak Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Számos önkormányzat vélhetőleg csak november-december környékén, az első borsosabb közüzemi számlák érkezésekor szembesül majd azzal, hogy aligha tudja kigazdálkodni a megnövekedett terheket a színvonal vagy a háttérszolgáltatások csökkentése nélkül. A tanévkezdésbe azonban nem szerencsés úgy belevágni, hogy nem lehetnek biztosak abban, hogy végig fenn tudják-e tartani az iskolákat - tette hozzá Gémesi György.
A jövő évi költségvetésben tervezett, az önkormányzati finanszírozást érintő mintegy 120 milliárdos elvonás teljesen bizonytalanná teszi a működésünket, főleg ha hozzászámoljuk az általános költségnövekedés, az esetleg felvett hitelek megnövekedett terheit és az áfaemelés hatását is - figyelmeztetett Gémesi. Az önkormányzati szövetségek a tervezett elvonások mibenlétének kiderítése érdekében már júniusban kérték az Önkormányzati Érdekegyeztető Fórum összehívását, de erre máig nem került sor. Mivel a szakminiszter júliusi válasza szerint nem aktuális az összehívása, levélben fordultunk a miniszterelnökhöz a helyzet tisztázása érdekében - közölte Gémesi. Az érdekképviseletek szerint az elvonásokat csak úgy lehet kigazdálkodni, ha csökkentik az önkormányzatok által kötelezően ellátandó feladatok listáját - ilyen például az iskolai közétkeztetés -, vagy fizetőssé tesznek egyes ingyenes szolgáltatásokat.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet