A jelenlegi kilátások alapján átlagos mennyiségű szőlőre és a meleg miatt a szokottnál gyorsabb érésre, korábbi szüretre számíthatnak a szőlészek. Az időjárás többször is próbára tette az ügyességüket, de egyelőre nincsenek nagyobb problémák a minőséggel. Komolyabb téli, tavaszi fagy nem volt, és jelentős, országos terméskiesést nem okozott a nyár eleji többszöri jégverés sem - bár kétségtelen, hogy egyes borvidékeken jelentős pusztítást okozott. Az esős nyárkezdet miatt többször és nagyon odafigyelve kellett permetezniük, ami a növényvédő szerek drágulása miatt tovább növelte a ráfordításokat, akár hektáronként tízezer forinttal is - mondta Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke.
Ezt a többletköltséget azonban aligha tudják majd érvényesíteni a termelők: már a szüret előtti felmérésekből látszik, hogy a felvásárlással bajok lesznek. Eger környékén például a legnagyobb felvásárló, az egykori borkombinát felszámolása nehezíti majd meg a termelők életét, ráadásul mivel már tavaly is több borvidéken voltak gondok a kékszőlők felvásárlásával és a szüret végére estek az árak, több felvásárló is jelentős készleteket halmozott fel. Idén előfordulhat, hogy több szőlőfajta esetében is a megtermettnél kevesebbre lesz kereslet, és csak önköltségen vagy az alatt lehet majd túladni rajta.
Évek óta hiányzik az ágazatban a szőlőtermelők összefogása és a valamelyest biztonságot nyújtó hosszabb távú szerződéses kapcsolatrendszer, továbbá néhány kivételtől eltekintve érdemben a feldolgozottsági szinten sem javítottak a kisebb termelők. Az uniós borreform már tavaly óta hatályos része csak korlátozott lehetőségeket kínál a krízis kezeléséhez - mondta Horváth Csaba. A kárenyhítési célú lepárlásból csak a szőlő piaci értékének töredékét lehet visszakapni, a bormarketing erősítése pedig a válság idején, amikor leginkább alapdolgokra költenek a fogyasztók, vélhetőleg kevéssé lenne hatékony.
