BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Munkaügyi központok: csökkenő csoportos leépítés?

2009. július 29. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A munkaügyi központok adatai szerint júniusban és júliusban - a közép-magyarországi régió kivételével - csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, közben némiképp emelkedett a nem támogatott új álláshelyek száma. A legnagyobb mértékű növekedést Fejérben, illetve Komárom és Vas megyében tapasztalják. A cégek júniusban a májusinál 217-tel kevesebb, 2400 főt érintő csoportos létszámleépítést jeleztek. Az egyes régiók közti különbségeket jelzi, hogy Közép-Magyarországon és a Közép-Dunántúlon csupán csoportos létszámleépítés keretében havonta még mindig nagyon sokan vesztik el állásukat. A két régió munkaügyi központjában úgy tájékoztatták lapunkat, hogy júliusban még mindig ezer főt meghaladó csoportos létszámleépítés várható. A többi régióban viszont már ennél jóval kisebb mértékű, maximum százas nagyságrendű csoportos elbocsátást prognosztizálnak júliusban és a következő hónapokban is. A regionális munkaügyi központok szakemberei szerint ettől függetlenül több területen még mindig nem érkezett el a mélypont. Záhonytól Nagykanizsáig még mindig sorra dőlnek be a különböző pénzügyi szolgáltatásokkal és ingatlanközvetítéssel foglalkozó cégek. Ugyanakkor, különösen a Dunántúlon, az élénkülés jeleit mutatja az élelmiszer-, illetve a feldolgozóipar, de sok-sok hónap után a járműgyártás területén is némi fellendülés tapasztalható.
A Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központban a tendenciákat elemezve azt emelték ki, hogy az elmúlt hónapokban tartalékaikat teljesen felélt kis- és középvállalkozások nem tudtak erőre kapni, sőt az a jellemző, hogy a leépítések után is a felszámolás sorsára jutnak, s így újabb emberek válnak munkanélkülivé. A bejelentett új álláshelyek között pedig egyre több a csupán négynapos munkahetet, illetve 6 órás foglalkoztatást kínálók száma. Ez egyébként a nyugat- és a közép-dunántúli régióra is igaz. Az ilyen álláshelyek száma az elmúlt hetekben mindenütt csaknem a duplájára nőtt. Mindhárom dunántúli regionális munkaügyi központban úgy nyilatkoztak, a vártnál jobban teljesít a szezonális foglalkoztatás. Igaz, a felkínált álláshelyeket gyakran nem helyi, hanem például az ország keleti feléből érkező munkanélküliek töltik be. Ettől függetlenül, s ezt szinte valamennyi vezető vidéki munkaügyi szakember megerősítette, a válság nem hozott áttörést a hazai munkaerő-mobilitás területén. A Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központban elmondták: a gazdasági válság hatására egyre nagyobb az igény a kölcsönzött munkaerő iránt. Jelenleg a térségben több mint félezer dolgozót keresnek ilyen foglalkoztatási keretek között.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet