BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajnainál is lobbiztak az SPS-ért

2009. július 27. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az egységes gazdaságtámogatási rendszer (SPS) bevezetésének brüsszeli bejelentését már Gráf József megkerülésével, Bajnai Gordon miniszterelnöknél közvetlenül is kérte az ezt szorgalmazó, immár a vetőmagtermesztőkkel kibővült tizenhat agrár-érdekképviselet, konkrét ígéretet nem kaptak a kormányfőtől. Bajnai csak annyit ígért, hogy személyesen tájékozódik az ügyben - mondta Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke. Az érdek-képviseleti vezetők szerint lényegében nincs jogi akadálya az SPS-re való áttérés ismételt bejelentésének, mivel a magyar kormány már tavaly júliusban jelezte ebbéli szándékát, egy 2009. februári keltezésű levélben pedig a döntés végrehajtásának felfüggesztését kérte az Alkotmánybíróság (AB) vizsgálata miatt. Egyelőre nincs kitűzve a konkrét tárgyalási időpont, de az ősszel napirenden lesz - közölte Sereg András, az AB szóvivője. Az Európai Bizottság szerint a meglévőkön kívül további termeléshez kötött közvetlen agrártámogatás már nem indokolható Magyarország számára sem uniós, sem nemzeti forrásból. A felfüggesztés bejelentésével időt lehetne nyerni, és mivel a gofr növényekre már most is a 2006-2007-es bázis alapján jár a területalapú támogatás, az SPS alkalmazásával a kifutó nemzeti kiegészítések egy részét lehetne átmenteni - mondta Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetségének főtitkára.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet