A tavaszi szárazság miatt a szezon elején még 50 százalékos terméskieséssel számoltak a nógrádi Berkenye Faluszövetkezet málnatermelői, de a nyár eleji esős idő megújította az ültetvényeket, ezért végül a vártnál jobb terméseredmények születtek: a 20 hektárnyi területről átlag betakarítható mennyiség 70-80 százalékát tudták leszüretelni. Így az idén a teljesen exportra termelő, elsősorban Nyugat-Európába és Skandináviába szállító szövetkezet még növelhette is a feldolgozott mennyiséget. Tavaly 350 tonna málnát dolgoztak fel, ennek fele a szövetkezet saját termőterületéről származott, idén viszont mintegy 450-600 tonna került a hűtőházba - mondta el lapunknak Schmidt Szabolcs, a faluszövetkezet elnöke. A jelentős többlet a felvásárlásból adódik, idén kilónként 400-420 forintos áron vették a környékbeliektől a málnát, ami termelői szempontból az elmúlt évekhez képest igen kedvező. A korábbi évek hirtelen megugró kereslete után mostanra kezd stabilizálódni a piac, és hosszabb távon vélhetőleg stagnálnak termelői árak - közölte Schmidt. A szövetkezet idén az üzem kapacitását is növeli, mégpedig a tavalyi másfélszeresére, ezer tonnásra (ezt a mai körülmények között már legfeljebb 10-20 százalékkal lehet bővíteni). Leginkább ennek köszönhetően növekszik majd az idei árbevételük is - 2008-ban félmilliárd forint volt -, amit persze még jelentősen befolyásol, hogy milyen lesz a nyugat-európai fogyasztói hangulat az év hátralévő részében. Schmidt szerint általában még a szezon előtt el tudják adni a fagyasztott áruk 70-80 százalékát, az idén azonban sokkal visszafogottabb a kereslet. Csökkentek a feldolgozói értékesítési árak is, az exportpiacokon is árérzékenyebbek lettek a fogyasztók: átlag tíz, de egyes gyümölcsöknél, mint a ribizli vagy a szamóca húsz százalékkal is mérséklődtek az árak. Az értékesítés dandárja még most kezdődik, és ha az összes legyártott árut el tudjuk adni, akkor jó évet zárunk - tette hozzá az elnök. A málna mellett ribizlit, szamócát, meggyet, barackot és szilvát dolgoz fel és értékesít a Berkenye. Korábban szó volt arról, hogy megvennék a felszámolás alatt lévő Frigoland nézsai hűtőházát, de az első értékesítési pályázatot a több érdeklődő ellenére is eredménytelennek nyilvánította a felszámoló, és újra meghirdette értékesítésre az üzemet. A következő pályázat határideje szeptemberben jár le, de a faluszövetkezet még gondolkodik az újrainduláson.
