BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Taktikázó dinnyések

2009. június 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A dinnyetermelés magyarországi központjában, Békésben a múlt héten elsősorban a hazai piac szívta fel a termést, az export még kevéssé jellemző - mondta a Napi érdeklődésére Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke, a Magyar Termés Tész vezetője. Az aszály miatt az átlagos éveknél két héttel korábban ért be a fóliás hajtatott görögdinnye, és esetenként a hozam is csökkent valamelyest, de épp a szárazság miatt jobb a minősége, édesebb, mint a versenytársaké. Bár országosan csökkent a termőterület - a 2008-as 7-7,5 ezer hektárnál mintegy 10 százalékkal kisebb -, mégis a tavalyihoz hasonló, jó közepes termést várnak a gazdálkodók. Békésben, ahol mintegy négyezer hektáron termelnek dinnyét, ennél némiképp rosszabb eredményekre számítanak, mivel a meleg miatt a növény hamarabb elvirágzott, így a hektáronkénti átlagosan 60-70 tonnával szemben idén vélhetően 30-40 tonnás lesz a termés, vagyis összesen mintegy 200 ezer tonna dinnyére lehet számítani. Belföldre átlagosan 70-80 forint körüli kilónkénti termelői áron sikerül értékesíteni a nagybani piacokon, az áruházakba azonban csak a tavalyihoz hasonló, kilónként 55 forint plusz áfás árszinten jutott el eddig a magyar dinnye, holott lényegében kiszorította az importot. Június közepéig mintegy ezer tonna kerülhetett az áruházakba. Simonka szerint az export csak a hét végével kezdődött - pár kamionnyi hagyta el az országot a Baltikum, illetve Oroszország felé -, és igen nyomott, kilónként 20 eurócent körüli árakon jeleztek vételi szándékot. Mivel a magyar a görögországi dinnyével összeért, ezért Európa-szerte versenyeznek a termelők: Nyugat-Európában egyelőre nem a magyar van raktáron, de a kelet-közép-európai piacokon a minőség és a közelség miatt ez van előnyben. Legalábbis addig, amíg a nepperek tönkre nem teszik a piacot - teszi hozzá keserűen az elnök. Konkrét hatását még nem érzik annak, hogy megalakult a gazdák érdekeit e téren is védeni próbáló szövetség; hiányolják a szigorúbb hatósági ellenőrzéseket is a telephely és működési engedély nélküli, útszéli felvásárlásokból gazdagodó feketézők ellen. A bejelentett telephelyű felvásárlókat azonban rendszeresen látogatják a hatóságok, ami ellen minőségbiztosítási okokból nem is ágálnának, ha közben azt is látnák, hogy a feketekereskedők ellen is tesznek lépéseket - mondja Simonka. A hűvösebbre forduló idő miatt tovább lassul a külpiaci forgalom - igaz, a dinnye érése is -, ami valamelyest a termelőket is megnyugtatja a lassabban induló szezonnal kapcsolatban, egyelőre nincs árpánik a piacon. A szövetségi elnök várakozása szerint a hét végén már megindulhat a nyugat-európai görögdinnyeexport is.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet