Megszavazta tegnap az országgyűlés az adótörvények módosításáról és a vagyonadóról szóló javaslatokat, a szocialisták és az SZDSZ igen szavazatai mellett néhány volt MDF-képviselő is támogatta a kormány által javasolt módosításokat.
Miután az Országos Érdekegyeztető Tanács tagjaival kompromisszumot kötött a kormány, a cafeteriaelemek a korábban tervezetthez képest kisebb terhet kapnak jövőre. A pillanatnyilag mentes juttatások közül az üdülési csekk, a melegétel-utalvány, a pénztári befizetések, az iskolakezdési támogatás és a képzések díja marad kedvezményes, 25 százalékos adózású, a többi után 54 plusz 27, praktikusan 96 százalékos adót kell fizetni. Mentes marad viszont az internetutalvány.
A természetbeni juttatások mellett az generált még komolyabb vitát, hogy az iparűzési adót jövőre az APEH szedi be. A javaslat kritizálói egyrészt azt kifogásolták, hogy így az önkormányzatok önrendelkezése lényegében kiüresedik, másrészt kiszolgáltatottá is válnak. Az APEH ugyanis a kincstáron keresztül utalja majd át az önkormányzatok adóbevételét, amelyet a kincstár akár vissza is tarthat. Ezt egyébként a Pénzügyminisztérium határozottan cáfolta, szerintük ugyanis megfelelő garanciák szabályozzák a kifizetést. A módosítást végül nem vétózták meg a képviselő polgármesterek, bár a fideszes képviselők tartózkodtak a szavazástól.
Átment a vagyonadóról szóló törvény is, a végleges verzió szerint egyetlen lakás után 30 millió forintig, egy második után 15 millió forintig jár mentesség.
