A szezon felénél járva vegyesek a meggypiaci tapasztalatok - mondta a Napi érdeklődésére Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke. Országos átlagban a tavalyihoz hasonlóan jó, 70 ezer tonnás meggytermés várható, ám Európa-szerte jók a kilátások, összesen mintegy 340-350 ezer tonna teremhet a kontinensen. Nem indult könnyen a szezon az uniós konkurencia mellett főleg azért, mert a többi versenytárstól eltérően a magyar piacon jelentős előző évről áthúzódó kompótkészletek vannak, emiatt nyomott árakon indult a felvásárlás. Az áruházláncok igen alacsony árat kínálnak a meggykompótért a feldolgozóknak: egy üvegért most 45 eurócentet adnak a tavalyi 55-tel szemben. A tendencia pedig folytatódott: a géppel rázott ipari meggy piacán a múlt héten még kilónként 60-65 forint között volt a felvásárlási ár, mostanra azonban már tíz forinttal mérséklődött.
Ez az ár csak nagyon jó, hektáronként 15 tonnás termésátlag mellett fedezné a termelés költségeit, amit Magyarországon csupán kevés termelőnek sikerül elérnie, az átlagosan héttonnás termést hozó ültetvények tulajdonosainak nem. Az elmúlt hetek szabolcsi, zalai és somogyi vihar- és jégkárai ugyan a tulajdonosoknak komoly kiesést jelentenek, országosan azonban annyira telített az ipari meggy piaca, hogy ez érdemi árváltozást nem okoz - közölte Szabó József. A legnagyobb gond, hogy a kárenyhítési alap az elmúlt években nem tudott feltöltődni, és a rendelkezésre álló összegnél jóval nagyobb károkat kellene fedezni belőle.
A szezon hátralévő részében további értékesítési nehézségekre számíthatnak a termelők, mivel az ugyancsak ipari felhasználásra váró, igen jó hozamokat ígérő fürtösmeggy-fajták a szárazság miatt nem érték el a német és lengyel feldolgozók által kívánt szabványos, 20-22 milliméteres méretet. Az örvendetes, hogy idén mintegy 30 százalékkal több étkezési meggy került a piacra, mint tavaly - főleg exportra, a Baltikumba és Oroszországba, de Románia felé is jelentősebb szállítmányok indultak -, ám a hétvégén váratlanul leállt a rendelés. A belpiacon eddig elfogadható, 180-200 forint körüli árakon vették a kereskedők az étkezési meggyet. A mostani eső azonban már csak ront a gyümölcs értékesítési lehetőségein, mivel növeli a felhasadás veszélyét. A meggyből származó árbevétel a múlt évben mintegy ötmilliárd forint volt, a termelők és a feldolgozók az idén is hasonlóra számítanak - mondta Szabó József.
A cseresznyeszezon javarészt már véget ért, az elnök szerint lényegében minden piaci szereplő, termelő, feldolgozó és kereskedő elégedett volt: kisebb áremelést is sikerült elérniük a gazdáknak, sőt a kiskereskedelmi forgalomban kilónkénti ezerforintos árra is volt példa. Ez azt jelzi, hogy bővíteni kellene a kínálatot - teszi hozzá Szabó.
Ugyancsak meghaladja a 2008-as terméshozamokat az idei mind a kajszi-, mind az őszibarack esetében Európában és Magyarországon is, bár nálunk az aszály jelentősen csökkentette a várható hozamokat, és előreláthatólag az árakat is komolyan befolyásolja majd, ugyanis jelentős méretbeli különbségek lehetnek a piacon megjelenő magyar barackok között. Még ahol tudták is öntözni az ültetvényeket, ott is csak annyit sikerült elérni, hogy egy átlagos év csapadékmennyiségét pótolják.
Már most tudható, hogy a válság miatt értékesítési, feldolgozási nehézségek lesznek mind a kajszi-, mind az őszibarackpiacon. A gyümölcslé-értékesítésben 30-40 százalékos forgalom-visszaesésre számítanak a gyártók, ez pedig az ipari felhasználás terén árcsökkenést jelez. Mivel várhatóan sok termelő próbálja európai szinten is az étkezési piacon kompenzálni a veszteségeit, előreláthatólag ott is értékesítési nehézségekre kell számítani - figyelmeztet Szabó József. A szezon a fő fajtákkal nálunk mindkét gyümölcs esetében július elején kezdődik, kialakult felvásárlási árak még nincsenek, így egyelőre a termelők sem tudják, mire számíthatnak.
