A gazdasági teljesítmény és a lakossági fogyasztás meredek visszaesése miatt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint nem teljesülnek az áfaemelés után a költségvetési többletbevételhez fűzött remények. A szervezet szerint a forgalmi adó megemelésével előbb-utóbb nőnek a fogyasztói árak, mivel tartalékok híján azt sem a kereskedők, sem a gyártók nem tudják máshogy kigazdálkodni. A szövetség rámutatott: a KSH adatai szerint az élelmiszerek kiskereskedelmi fogyasztása az első negyedévben 4,3, ezen belül márciusban már 8 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakhoz képest. Az OKSZ szerint fogyasztáscsökkentő hatása miatt az áfakulcsemelés nyertese kizárólag a feketegazdaság és a bevásárlóturizmus lesz. Nincs arányban emellett a termelői és a kereskedelmi árak emelkedése sem - állítja az OKSZ -, mert az ipar jobban tudta emelni átadási árait, mint a kereskedők a fogyasztói árakat. Mint ismert, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége a Gazdasági Versenyhivatalnál tett panaszt, mert szerintük a kereskedők visszaélnek piaci erejükkel.
