Valószínűleg megszavazza a parlament azt a kormány által is támogatott módosító javaslatot, amely 2011-től 15 millió forintra tolná ki a személyi jövedelemadó alsó kulcsának sávhatárát, a 2010-es ötmillióról. A javaslatot Kóka János nyújtotta be, indoklása szerint azért, mert ez volt annak idején a Reformszövetség elképzelése is. A kormány támogatta ezt a módosítót a gazdasági bizottsággal együtt, amely tegnap tárgyalta az adótörvények módosító indítványait. Ezt leszámítva azonban jelentősebb változtatásra nem bólintott rá sem a bizottság, sem a kormány.
A költségvetési bizottság puha politikát folytatott a tegnapi ülésen: Szabó Lajos, a bizottság alelnöke bejelentette, hogy a szocialista tagok minden módosító javaslatnak biztosítják az egyharmados támogatást, ami lehetővé teszi a későbbi vita folytatását. A kormány által is támogatott 15 milliós sávhatárkitolást csak formai okok miatt utasította el a bizottság, de ha ez a probléma megoldódik egy kapcsolódó módosító javaslat beterjesztésével, akkor az első helyen kijelölt bizottság is támogatni fogja.
A vagyonadóval kapcsolatban nem történt még ilyen szintű áttörés sem. Kóka összes javaslatát elutasították azonban a bizottságok és a kormány is, így ez a közteher nem lesz kiterjesztve minden ingatlanra, nem lesz leszállítva az érték sem, és nem is lesz levonható a jövedelemadóból.
Eddig egyetlen érdemi szocialista módosító javaslatot sem nyújtottak be, sem az adótörvényekhez, sem a vagyonadóhoz. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem is lesznek ilyenek, ám azokat valószínűleg csak az utolsó pillanatban terjesztik be a képviselők és a bizottságok.
