Az évközi adómódosító javaslatok miatt július elsejétől öt százalékponttal emelkedik az áfa normál kulcsa, vagyis húszról 25 százalékra nő. Ezzel együtt ismét visszatér a rendszerbe a középső kulcs, ami 18 százalékos lesz. Ebbe a körbe tartoznak a lisztből, gabonafélékből készülő termékek, a tej, ízesített tej és tejtermékek, kivéve a sajtot és a túrót. Ide kerül majd a távhőszolgáltatás áfája is, ám az csak augusztustól lép hatályba, mert engedélyeztetni kell Brüsszellel is.
Az áfaemelés miatt az eva lehetséges bevételi határa is megemelkedik, 25 helyett 26 millió forint lesz. Ezzel együtt az adó mértéke nem változik, vagyis az evások hat hónapon keresztül jól járnak majd az áfaemeléssel - száz forint után az evabefizetést követően most 90 forint marad az evásnál, júliustól viszont 93,75 forint. Ez jövőre változni fog, hiszen 30 százalékra nő az evakulcs, így száz forintból 87,5 forint marad az evásnál.
Fél éven keresztül progresszív lesz a járulékfizetési rendszer, köszönhetően a két lépcsőben végrehajtandó járulékcsökkentésnek. Júliustól öt százalékponttal csökken a tb-járulékok mértéke - a munkaadói befizetés 27 százalékra mérséklődik -, de csak a minimálbér duplájára vonatkozóan, fölötte marad a régi rendszer. A teljes bérre januártól lesz érvényes a csökkentés.
Kismértékű korrekció érinti majd a munkavállalókat is, a jövedelemadó sávhatára ugyanis 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra nő. A júliustól hatályba lépő változás januárig visszamenőleg lesz érvényesíthető a havonta befizetett adóelőlegekben. A minimálbér duplájáig nem lesz érzékelhető változás, hiszen az adójóváírás nem módosul, így csak azok nyernek, akiknek a jövedelme átlógott a magasabb, 36 százalékos kulcsba. A minimálbér duplájánál 240 forint, havi bruttó 150 ezer forintnál 1500, fölötte pedig háromezer forint plusz marad a munkavállalóknál.
A jelentősebb adóváltozások jövőre lépnek hatályba. Ezek között lesz a természetbeni juttatások megadóztatása, itt az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói és munkavállalói oldala mindenképp szeretne enyhíteni a kormány javaslatán, amely 32 százalékos kedvezményes és 96 százalék összterhelésű normál adóztatást tervez. A szakszervezetek szeretnék megtartani az adómentes juttatások körét, amire a kormány egyáltalán nem hajlandó. Valamekkora adókulcscsökkentésbe esetleg belemenne, ám az kérdéses, elfogadják-e a munkaadók által javasolt tízszázalékos terhelést a 32 helyett. Várhatóan holnap derül ki, milyen kompromisszumra kész a kormány, akkorra ígérte ugyanis Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára az erre vonatkozó módosító javaslat benyújtását.
