BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Munkahelyteremtésben jók vagyunk?

2009. június 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország tavaly 11 659 munkahelyet teremtett a működőtőke vonzása révén, ezzel két helyezést javított az Ernst & Young által készített versenyképességi rangsorban elfoglalt tavalyi helyezésén, amelyet a Befektetési Világkonferencián ismertettek. Magyarország az ötödik helyet érte el az abszolút listán, ám a lakosság- vagy akár a GDP-arányos összehasonlításban az elsők között vagyunk.
A megvalósított projektek számát tekintve nem ennyire jó a helyzet, itt Magyarország ugyanis csak a 12. helyet tudta elérni 108 projekttel. Hozzá kell azonban tenni, hogy a kelet-európai országok közül csak Lengyelország és Románia végzett jobb helyen, Szlovákia pedig fel sem került a 15-ös listára. A projektek száma egyébként sem a legjobb mutató, hiszen az nem tesz különbséget a beruházások mérete között - mondta lapunknak Rétfalvi György, az ITD Hungary vezérigazgatója.
A számok alapján az látszik, hogy arányosan Magyarországra kifejezetten nagy volumenű projektek jöttek, míg a listavezető Egyesült Királyságba vagy Németországba jóval kisebbek. Ez azt is jelenti azonban, hogy hosszabb távon nem lesznek fenntarthatók a nagyméretű beruházások - nem "férnek el", ráadásul ezek a cégek jellemzően a kockázatok és az annak kapcsán nyerhető lehetőség mérlegelésével választanak beruházási helyszínt, ám Kelet-Európa hamarosan elveszti ilyen típusú vonzerejét és így a kisebb, kockázatkerülőbb befektetőké lesz a terep.
Erre a változásra nem is kell már túl sokat várni, a válság hatására ugyanis rövid távon mindenképp felértékelődött Kelet-Európa - mondta Rétfalvi. Ennek az az oka, hogy a vállalatok Kína és India helyett szívesebben bővítenek a kontinensen, vagyis a kelet-európai régió egy ideig sokkal népszerűbb lesz. Az persze kérdés, hogy Magyarország mennyit tud majd ebből profitálni. Az teljesen egyértelmű, hogy az eddig tapasztaltakhoz képest átláthatóbb és stabilabb gazdaságpolitikára van szükség, de összességében az ország imázsa jó, vagyis egyáltalán nem lehetetlen a bizalom visszaállítása - mondta a vezérigazgató.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet